Correll_Dohlmann

Axel Otto Corell1910

Name
Axel Otto Corell
Birth March 31, 1910 29 31
Alias
Aksel Otto Corell

Christening September 4, 1910 (Age 5 months)
Birth of a sisterElly Olga Corell
August 15, 1912 (Age 2 years)
Occupation
Maskinarbejder. Assurandør. Kommunalarbejder

Christening of a sisterElly Olga Corell
October 20, 1912 (Age 2 years)
Death of a paternal grandmotherCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 6 years)
Death of a sisterElly Olga Corell
August 4, 1931 (Age 21 years)
Burial of a sisterElly Olga Corell
August 19, 1931 (Age 21 years)
Death of a fatherLaurits Aksel Peter Corell
March 19, 1945 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#1
Lillian Randi Corell
November 30, 1946 (Age 36 years)
Christening of a daughterLillian Randi Corell
May 4, 1947 (Age 37 years)
Death of a motherKaroline Pedersen
July 15, 1961 (Age 51 years)
Death of a daughterLillian Randi Corell
about December 1993 (Age 83 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 20, 1901Skt. Matthæus kirke, Kbh.
Divorce: after 1912Ægteskabet opløst
-1 months
elder sister
22 months
elder brother
7 years
himself
2 years
younger sister
Elly Olga Corell
Birth: August 15, 1912 31 33Thorsgade 3, Kbh.
Death: August 4, 1931Øresundshospitalet, Kbh.
Family with Marie Hansine Christensen - View this family
himself
wife
son
Private
daughter
Lillian Randi Corell
Birth: November 30, 1946 36 34Frederikssundsvej 68 J, Kbh. i Kapernaums sogn
Death: about December 1993

Shared note
ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell alias Aksel Otto Corell Født: 31-03-1910 på Thorsgade 3, 3. sal, Kbh. i Simeons sogn, Kbh. og døbt 04-09-1910 i Simeons kirke, Kbh. - søn af (ID 56-5d2a) smed Laurits Aksel Peter Corell og hustru Karoline f. Pedersen. Forældrene viet 20-10-1901 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 158, nr. 42. Simeons sogn, Kbh. År 1906-1911. KB_1892_008_3_002_0157a-FM. Erhverv: Maskinarbejder. Assurandør. Kommunalarbejder. Gift 10-10-1934: Ugift maskinarbejder Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., boende Husumgade 7, Kbh., gifter sig borgerligt 10-10-1934 på Københavns Rådhus med ugift husassistent Marie Hansine Christensen, f. 14-10-1912 i Nykøbing F., boende Husumgade 7, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1934, lb.nr. 3600. AO-opslag 603. Side 600. Aegteskab_00000_8003621161_8003621161_0603. Skilt 10-06-1939 ved bevilling, gift igen med samme ægtefælle. Borgerligt ægteforenet 27-05-1942: Fraskilt kommunalarbejder Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Simeons sogn, Kbh., boende Frederikssundsvej 68 J, Kbh., gifter sig borgerligt 27-05-1942 på på Københavns Rådhus med fraskilt cigarmager Marie Hansine Corell f. Christensen, f. 14-10-1912 i Nykøbing F., boende Frederiksundsvej 68 J, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1942, lb.nr. 1974. AO-opslag 176. Side 184. Aegteskab_00000_8003625761_8003625761_0176. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51548#51548,11494029 Folketællinger: FT-1911: Thorsgade 3, 3. sal, Kbh.: ID 56-5d2a: Axel Lauritz Peter Corell - alias Laurits Aksel Peter Corell - f. 06-12-1880 i Kbh., gift, husfar, smedesvend Karoline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, gift, husmor ID 56-5d2a1: Ellen Dagmar Corell, f. 18-09-1901 i Kbh., ugift, barn ID 56-5d2a2: Christian Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., ugift, barn - alias Kristian Ejner Martinus Corell >> ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 8. FT1911_0050_01463. FT-1921: Husumgade 12, sidehuset, Kbh.: Caroline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, arbejderske >> ID 56-5d2a3: Axel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., søn ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 25, FT1921_00024_00571. FT-1925 - 5. nov: Husumgade 12, 4. sal, Kbh.: Karoline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, fraskilt, rengøringskone >> ID 56-5d2a3: Aksel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., søn, lærling ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., datter, intet Kilde: FT-opslag 157. FT1925_0351_01374. FT-1930 - 5. nov: Husumgade 12, 4. sal, o. gården, Kbh.: ID 56-5d2a2: Christian Ejner Martinus Corell, f. 28-07-1903 i Kbh., barn, kunstmaler, fast bopæl: Sjællandsgade 49, 2. sal, Århus ID 56-5d2a4: Elly Olga Corell, f. 15-08-1912 i Kbh., barn, husassistent, fraværende: Boserup Sanatoriet, Roskilde >> ID 56-5d2a3: Aksel Otto Corell, f. 31-03-1910 i Kbh., barn, smedesvend, på kursus på Teknologisk Institut Caroline Corell, f. 08-12-1878 i Slagelse, husmor, skolerengøring, på Stevnsgades Skole Kilde: FT-opslag 133. FT1930_00180_00348.