Correll_Dohlmann

Ella Beatrice Cecilie Petersen1907

Name
Ella Beatrice Cecilie Petersen
Birth November 23, 1907
Alias
Ella Beatrice Cecilie Corell f. Petersen

Christening March 18, 1908 (Age 3 months)
Occupation
Maskinskriverske i 1930

Death

Family with Kristian Ejner Martinus Corell - View this family
husband
herself
son
Jørgen Corell
Kristian Ejner Martinus Corell + Edith Katrine Jørgensen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Per Ole Corell
step-daughter
step-daughter
Bente Eja Corell
step-son
Henning Ejner Corell

Shared note
Ella Beatrice Cecilie Petersen alias Ella Beatrice Cecilie Corell f. Petersen Født: 23-11-1907 på Jernbanegade 22, Slagelse Sankt Mikkels sogn og døbt 18-03-1908 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af ugift Thora Karoline Marie Petersen på 36 år. Faddere: Bundskærer Carl Rasmussen og hustru Marie Petersen. Pigen Karla Petersen. Fyrbøder Jacob Petersen. Anmærkn.: 10 mdrs. dagen før fødslen hos hotelvært Kristian Henriksen, Industrihotellet Nyborg. Bor hos fyrbøder Jacob Petersen. Kilde: KB-opslag 233, nr. 119. Slagelse Sankt Mikkels sogn. Slagelse h. Sorø a. År 1904-1914. KB_1892_427_3_021_0232a-FK. Konfirmeret 09-04-1922: Ella Beatrice Cecilie Petersen, f. 28-07-1903 og døbt 18-03-1908 i Slagelse Skt. Mikkels kirke, bliver konfirmeret 09-04-1922 i Slagelse Skt. Mikkel kirke. Datter af ugift Thora Karoline Marie Petersen hos fyrbøder Jacob Petersen, Hellig Andersvej 20, Slagelse. Kilde: KB-opslag 181, nr. 39. Slagelse Sankt Mikkels sogn. Slagelse h. Sorø a. År 1922-1935. KB_1892_427_3_027_0184a-CP. Erhverv: Maskinskriverske i 1930 Gift 31-03-1934: Kunstmaler Kristian Ejner Martinus Corell gifter sig borgerligt 31-03-1934 på Odense Rådhus med Ella Beatrice Cecilie Petersen, f. 23-11-1907. Kilde: Sønnen (ID 56-5d2a2a) Jørgen Corell's fødsel og dåb den 27-01-1935 i Odense Sct. Knuds kirke. Parret skilt. Kilde: Fraskilte ægtefælles 2. ægteskab i 1936. Folketælling: FT-1930: Mageløs 12, Odense >> Ella Petersen, f. 23-11-1907 i Slagelse, logerende, maskinskriverske hos Thomas B. Thrige, Odense FT-opslag 29. FT1930_01059_00686