Correll_Dohlmann

Villy LottenburgerAge: 15 years19101926

Name
Villy Lottenburger
Birth June 12, 1910 22
Alias
Villy Corell og Willy Lottenburger

Christening July 3, 1910 (Age 21 days)
Marriage of a parentCarl Ludvig Leopold LottenburgerPaula Anna CorellView this family
May 2, 1912 (Age 22 months)
Birth of a half-sisterGrethe Paula Lottenburger
October 29, 1912 (Age 2 years)
Christening of a half-sisterGrethe Paula Lottenburger
May 9, 1913 (Age 2 years)
Birth of a half-sisterAnna Lise Lottenburger
February 2, 1915 (Age 4 years)
Christening of a half-sisterAnna Lise Lottenburger
November 7, 1915 (Age 5 years)
Death of a motherPaula Anna Corell
January 17, 1916 (Age 5 years)
Death of a maternal grandmotherCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 6 years)
Death January 25, 1926 (Age 15 years)
Burial January 31, 1926 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1910forholdet opløst
5 months
himself
Villy Lottenburger
Birth: June 12, 1910 22Jægersborggade 8, Kbh.
Death: January 25, 1926Kommunehospitalet, Kbh
Mother’s family with Carl Ludvig Leopold Lottenburger - View this family
step-father
mother
Marriage: May 2, 1912Garnisonskirken, Kbh.
6 months
half-sister
2 years
half-sister

Shared note
ID 56-5d2fa: Villy Lottenburger oprindelig døbt: Villy Corell *) alias Willy Lottenburger Født: 12-06-1910 på Jægersborggade 8, 4. sal, Kbh. og døbt 03-07-1910 i Skt. Stefans kirke, Kbh. *) Stedfaderen har givet barnet sit navn i h.t. Lov. No. 130 af 27-05-1908 § 11. Søn af ugift (ID 56-5d2f) Paula Anna Corell på 22 år, f. i Kbh. Stedfader møbelsnedker Carl Ludvig Leopold Lottenburger. Faddere: (ID 56-5d2a) Smed Axel Corell (barnets morbror: Laurits Aksel Peter Corell) og hans hustru, Thorsgade 5, 3. Moderen samt gartner Christian Petersen, Holtegade 11, 4. sal. Moderen og stedfaderen viet 02-05-1912 i Garnisonskirken, Kbh. Anm.: Moderen opholdt sig 10 mdr.sdagen før fødslen på Livjægergade 23. Kilde: KB-opslag 154, nr. 157. Skt. Stefan. År 1907-1910. KB_1892_033_3_023_0153a-FM. Død 25-01-1926: Villy Lottenburger, lærling, dør 25-01-1926 på Kommunehospitalet, Kbh., 15 år gl. og bliver begravet 31-01-1926 på Garnisons kirkegård, Kbh. fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Sidste bopæl: Guldbergsgade 127. Kilde: KB-opslag 149, nr. 14. Skt. Johannes s. År 1916-1929. KB_1892_010_3_060_0146a-DM. Se også døde: KB-opslag 48, nr. 4. Simeons sogn. År 1923-1932. KB_1892_008_3_016_0045a-DM. Folketælling: FT-1916: Østerfarimagsgade 25, 2. sal, Skt. Andreas sogn, Kbh.: Anna Alvilda Amalie Lottenburger, f. 22-06-1871 i Kbh., ugift, slægtning, musiklærerinde Carl Ludvig Leopold Lottenburger, f. 13-11-1889 i Kbh., enkemand, husfar, sporvognsfunktionær i Kbhvns. Sporveje >> ID 56-5d2f1: Willy Lottenburger, f. 12-06-1910 i Kbh., barn ID 56-5d2f2: Grethe Paula Lottenburger, f. 31-10-1912 i Kbh. (læs: 29-10-1912), barn ID 56-5d2f3: Annalise Lottenburger, f. 02-02-1915 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 348-349. FT1916_08090_00643.