Correll_Dohlmann

Anna Lise LottenburgerAge: 75 years19151990

Name
Anna Lise Lottenburger
Birth February 2, 1915 25 27
Alias
Anna Lise Lottenburger Lausen

Christening November 7, 1915 (Age 9 months)
Death of a motherPaula Anna Corell
January 17, 1916 (Age 11 months)
Death of a maternal grandmotherCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 2 years)
Marriage of a parentCarl Ludvig Leopold LottenburgerElna Louise Birgitte PoppeView this family
March 22, 1921 (Age 6 years)
Death of a half-brotherVilly Lottenburger
January 25, 1926 (Age 10 years)
Burial of a half-brotherVilly Lottenburger
January 31, 1926 (Age 10 years)
Marriage of a parentCarl Ludvig Leopold LottenburgerHelga Johanne NielsenView this family
January 2, 1932 (Age 16 years)
Death of a sisterGrethe Paula Lottenburger
1939 (Age 23 years)

Death of a fatherCarl Ludvig Leopold Lottenburger
November 11, 1939 (Age 24 years)
Death of a husbandUlrik Lausen
1977 (Age 61 years)

Death October 7, 1990 (Age 75 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 2, 1912Garnisonskirken, Kbh.
6 months
elder sister
2 years
herself
Father’s family with Elna Louise Birgitte Poppe - View this family
father
step-mother
Marriage: March 22, 1921Kapernaum kirke, Kbh.
Divorce: July 10, 1930Skilt
Father’s family with Helga Johanne Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: January 2, 1932b.v. på Københavns Rådhus
Mother’s family with Hr_Paula Anna Corell - View this family
step-father
mother
Divorce: 1910forholdet opløst
5 months
half-brother
Villy Lottenburger
Birth: June 12, 1910 22Jægersborggade 8, Kbh.
Death: January 25, 1926Kommunehospitalet, Kbh
Family with Ulrik Lausen - View this family
husband
herself
son
Private

Shared note
ID 56-5d2f3: Anna Lise Lottenburger alias Anna Lise Lottenburger Lausen Født: 02-02-1915 på Øster Farimagsgade 25, 1. sal, Kbh. og døbt 07-11-1915 i Esajaskirken, Kbh. - datter af snedker Carl Ludvig Leopold Lottenburger, 25 år gl. og (ID 56-5d2f) hustru Paula Anna Lottenburger f. Corell, 27 år gl. Forældrene viet 02-05-1912 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 121, nr. 5. Østervold sogn. År 1903-1935. KB_1892_026_3_002_0118a-FK. Konfirmeret: Anna Lise Lottenburger, boende Guldbergsgade 127, 1. sal, bliver konfirmeret 14-04-1929 i Samuelskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 205, nr. 12. Samuels sogn. År 1923-1955. KB_1892_031_3_003_0205a-CP Gift 06-06-1937: Ulrik Lausen, ugift værktøjsmager, boende i Søborg (f. 11-03-1915 i København - søn af maskinarbejder Johan Lausen og hustru Carla Johanne Kirstine f. Jensen) gifter sig 06-06-1937 i Søborg kirke med Anna Lise Lottenburger, ugift ekspeditrice, boende i Søborg (f. 02-02-1915 i Kbh., datter af snedker Carl Ludvig Leopold Lottenburger og afdøde hustru Poula Anna f. Corel - alias Paula Anna f. Corell). Forlovere: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 31, nr. 13. Søborggård sogn. År 1935-1945. KB_1892_159_3_011_0028a-V. Død 07-10-1990: Anna Lise Lausen f. Lottenburger dør 07-10-1990, 75 år gl. Kilde: ibellegaard.dk Folketælling: FT-1916: Østerfarimagsgade 25, 2. sal, Skt. Andreas sogn, Kbh.: Anna Alvilda Amalie Lottenburger, f. 22-06-1871 i Kbh., ugift, slægtning, musiklærerinde Carl Ludvig Leopold Lottenburger, f. 13-11-1889 i Kbh., enkemand, husfar, sporvognsfunktionær i Kbhvns. Sporveje ID 56-5d2f1: Willy Lottenburger, f. 12-06-1910 i Kbh., barn ID 56-5d2f2: Grethe Paula Lottenburger, f. 31-10-1912 i Kbh., (læs: 29-10-1912), barn >> ID 56-5d2f3: Annalise Lottenburger, f. 02-02-1915 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 348-349. FT1916_08090_00643.