Correll_Dohlmann

Helga Johanne Nielsen1898

Name
Helga Johanne Nielsen
Birth December 11, 1898
Alias
Helga Johanne Gjødvad f. Nielsen og Helga Johanne Lottenburger f.Nielsen

MarriageCarl Ludvig Leopold LottenburgerView this family
January 2, 1932 (Age 33 years)
Death of a husbandCarl Ludvig Leopold Lottenburger
November 11, 1939 (Age 40 years)
Death

Family with Carl Ludvig Leopold Lottenburger - View this family
husband
herself
Marriage: January 2, 1932b.v. på Københavns Rådhus
Carl Ludvig Leopold Lottenburger + Paula Anna Corell - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 2, 1912Garnisonskirken, Kbh.
6 months
step-daughter
2 years
step-daughter
Carl Ludvig Leopold Lottenburger + Elna Louise Birgitte Poppe - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 22, 1921Kapernaum kirke, Kbh.
Divorce: July 10, 1930Skilt

Shared note
Helga Johanne Nielsen alias Helga Johanne Gjødvad f. Nielsen og Helga Johanne Lottenburger f. Nielsen Født: 11-12-1898 i Bække sogn, Ribe amt. Kilde: Hendes 2. ægteskab Gift 02-01-1932: Fraskilt tjenestemand Carl Ludvig Leopold Lottenburger, sporvejsfunktionær, f. 13-11-1889 i Kbh., boende Guldbergsgade 127, Kbh. (skilt v. bev. af 10-07-1930 efter 2. ægteskab) gifter sig borgerligt 02-01-1932 på Københavns Rådhus med dameskrædderinde og enke Helga Johanne Gjødvad f. Nielsen, f. 11-12-1898 i Bække sogn, Ribe amt, boende Guldbergsgade 127, Kbh. (enke den 01-10-1928 efter 1. ægteskab) Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1932, lb.nr. 15. AO-opslag 17. Side 15. Aegteskab_00000_8003620961_8003620961_0017.