Correll_Dohlmann

Klara Elisabeth AndersenAge: 29 years19101939

Name
Klara Elisabeth Andersen
Birth January 15, 1910 22 20
Alias
Klara Elisabeth Meisner f. Andersen

Marriage of parentsHans Peder AndersenHenny Elfrida JensenView this family
March 23, 1910 (Age 2 months)
Death November 26, 1939 (Age 29 years)
Burial November 30, 1939 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 23, 1910Terslev kirke, Ringsted herred
-2 months
herself
Family with Johannes Axel Bartholomæus Meisner - View this family
husband
herself
son
Gert Aage Meisner
daughter
Lilli Irene Meisner
Johannes Axel Bartholomæus Meisner + Aase Edith Fahnøe - View this family
husband
husband’s wife
Aase Edith Fahnøe
step-daughter
Hanne Birte Meisner
step-son
Dan Valdemar Meisner
step-daughter
Annette Fahnøe

Shared note
Klara Elisabeth Andersen alias Klara Elisabeth Meisner f. Andersen Født: 15-01-1910 på Terslev Mark, Terslev sogn, Ringsted herred og døbt 23-03-1910 i Terslev kirke, Ringsted herred - datter af ugifte Henny Elfrida Jensen (og udlagt barnefader husmand Hans Peder Andersen). Faddere: Gårdmand Jens Hansens enke, Terslev. Gårdmand Peder Hansen, ibid. = samme sted. Fiskehandler Hans Nielsen, Ibid. Forældrene viet 23-03-1910 i Terslev kirke, Ringsted herred. Kilde: KB-opslag 84, nr. 4. Terslev s., Ringsted h. Sorø a. År 1906-1923. KB_1892_409_3_011_0093a-FK. Konfirmeret 13-04-1924: Klara Elisabeth Andersen boende i Aarløse (f.15-01-1910 på Terslev mark og døbt 23-03-1910 i Terslev kirke), bliver konfirmeret 13-04-1924 i Terslev kirke. Datter af husmand Hans Peder Andersen, Aarløse, (Terslev sogn( og hustru Henny Elfrida Jensen. Kilde: KB-opslag 69, nr. 9. Terslev s., Ringsted h. Sorø a. År 1922-1928. KB_1892_409_3_012_0118a-CP Gift 29-01-1932: Ugift bagersvend Johannes Axel Bartholomæus Meisner, f. 30-11-1904 i Odense, boende Blaagaards Plads 20, Kbh., gifter sig 29-01-1932 på Københavns Rådhus med ugift Klara Elisabet Andersen, f. 15-01-1910 i Terslev sogn, Sorø amt, boende Blaagaards Plads 20, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1932, lb.nr. 225. AO-opslag 227. Side 225. Aegteskab_00000_8003620961_8003620961_0227 Død 26-11-1939: Klara Elisabeth Meisner f. Andersen (f. 15-01-1910 i Terslev, Ringsted herred, datter af Hans Peder Andersen og hustru) dør 26-11-1939 på Rigshospitalet, Kbh., 29 år gl. og bliver begravet 30-11-1939 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Dødsårsag: Blodprop i lungepulsåren. Gift med arbejdsmand Johs. Axel (Bartholomæus) Meisner, Kronborggade 16, 5.tv., Kbh. Kilde: KB-opslag 74, side 71. Blaagaards sogn. År 1936-1948. KB_1892_002_3_015_0071a-DK.