Correll_Dohlmann

Elin Gotfriede MeisnerAge: 91 years19172009

Name
Elin Gotfriede Meisner
Birth December 22, 1917 37 27
Alias
Elin Gotfriede Beaumont nee Meisner

Christening April 1, 1918 (Age 3 months)
MarriageGeorge BeaumontView this family
December 26, 1937 (Age 20 years)
Death of a fatherChristian Georg Hilbert Meisner
December 14, 1951 (Age 33 years)
Death of a motherElla Larsine Petrea Petersen
May 23, 1953 (Age 35 years)

Death of a brotherKristian Gert Gotfred Meisner
April 1996 (Age 78 years)
Burial of a brotherKristian Gert Gotfred Meisner
April 1996 (Age 78 years)
Occupation
Telefonistinde i 1937

Death 2009 (Age 91 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 31, 1913b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: 1940Separeret - siden skilt
-23 months
elder brother
3 years
elder brother
3 years
herself
Family with George Beaumont - View this family
husband
herself
Marriage: December 26, 1937Skt. Andreas kirke, Kbh.

Shared note
ID 62-1b9a3: Elin Gotfriede Meisner alias Elin Gotfriede Beaumont f. Meisner (Elin Gotfriede Beaumont nee Meisner) Født: 22-12-1917 i Fredensborg, Asminderød sogn, Lynge-Kronborg herred og døbt 01-04-1918 i Fredensborg slotskirke - datter af (ID 62-1b9a) hovmester Christian Georg Hilbert Meisner, 37 år, og hustru Ella Larsine Petrea Meisner f. Petersen, 27 år, af Fredensborg. Forældrene borgerligt ægteviet 07-11-1913 (læs: 31-10-1913 på Københavns Rådhus). Kilde: KB-opslag 61, nr. 7. Fredensborg Slots sogn. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1903-1917. KB_1892_187_3_009_0066a-FK Konfirmeret 04-10-1931: Elin Gotfriede Meisner boende i Fredensborg, f. 22-12-1917 i Asminderød sogn og døbt 01-04-1918 i Fredensborg slotskirke, bliver konfirmeret 04-10-1931 i Asminderød kirke. Datter af hovmester Christian Georg Hilbert Meisner og hustru Ella Hansine (læs: Larsine) Petrea Petersen, Fredensborg. Kilde: KB-opslag 119, nr. 7. Asminderød s. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1928-1949. KB_1892_184_3_024_0116a-CP. Erhverv: Telefonistinde i 1937 Gift 26-12-1937: Ungkarl, gymnastikinstruktør George Beaumont, Yorkshire, England (f. 06-01-1906 i Yorkshire, England, søn af Walther Beaumont (død) og hustru Elisabeth Beaumont, Yorkshire, England) - gifter sig 26-12-1937 i Skt. Andreas kirke, Kbh. med pige, telefonistinde Elin Gotfriede Meisner, Bartholinsgade 7, Kbh., f. 22-12-1917 i Asminderød sogn, Frederiksborg amt - datter af hovmester Christian Georg Hilbert Meisner og hustru Ella Larsine Petrea Pedersen, Bartholinsgade 7, Kbh. Vidner: (ID 62-1b9a1) Politibetjent Evald Meisner, Højdevej 37 og bager (ID 62-1b9a2) Gert Meisner, Hillerød. Kilde: KB-opslag 177, nr. 37. Skt. Andreas sogn. År 1927-1947. KB_1892_009_3_013_0174a-V. Død 2009: Elin Gotfriede Beaumont f. Meisner dør i 2009, ca. 91 år gl. Kilde: https://www.myheritage.dk/site-family-tree-180961262/min-familie?familyTreeID=2