Correll_Dohlmann

Peder NielsenAge: 32 years18351867

Name
Peder Nielsen
Birth about 1835

Alias
Peter Nielsen

MarriageJosephine Thomasine Jacobine MeisnerView this family
June 5, 1865 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Niels Henrik Haugaard Nielsen
June 11, 1866 (Age 31 years)
Occupation
Sadelmagermester i Store Heddinge

Christening of a sonNiels Henrik Haugaard Nielsen
August 12, 1866 (Age 31 years)
Death January 16, 1867 (Age 32 years)
Burial January 23, 1867 (7 days after death)
Family with Josephine Thomasine Jacobine Meisner - View this family
himself
wife
Marriage: June 5, 1865Frederiksberg kirke
1 year
son
Niels Henrik Haugaard Nielsen
Birth: June 11, 1866 31 32Store Heddinge sogn, Stevns herred, Præstø amt
Death: July 29, 1870Nysted sogn

Shared note
Peder Nielsen alias Peter Nielsen Født: ca. 1835 Erhverv: sadelmagermester i Store Heddinge Gift 05-06-1865: Ungkarl Peder Nielsen på 29 år, sadelmager af Store Heddinge, gifter sig 05-06-1865 i Frederiksberg kirke med jomfru Josephine Thomasine Jacobine Meisner på 31 år, af Istedgade 16 (eller 1b). Kilde: KB-opslag 59, nr. 109. Frederiksberg sogn. H.M. År 1864-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203646#203646,38627719 Død 16-01-1867: Peter Nielsen, sadelmagermester i Store Heddinge, gift, dør 16-01-1867 i Store Heddinge, 32 år gl. og bliver begravet 23-01-1867 på Store Heddinge kirkegård. Dødsårsag: Brystsyge. Kilde: KB-opslag 265, nr. 2. Store Heddinge sogn. K.M. År 1866-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156890#156890,26306221 Søn: ID 31-5a: Niels Henrik Haugaard Nielsen Født: 11-06-1866 i Store Heddinge sogn, Stevns herred, Præstø amt og døbt 12-08-1866 i Store Heddinge kirke - søn af sadelmagermester Peter Nielsen og (ID 31-5) hustru Josephine Jacobine Thomasine Meisner, 33 år, i Store Heddinge. Moderen indledt 15-07-1866 (i kirken). Faddere: Jomfru Reiche H. Glarmester F. Krause, ibidem. Skomager Chr. Frederiksen, ibidem. Kilde: KB-opslag 6, nr. 34, side 5, Store Heddinge sogn, Stevns herred. Præstø amt. K.M. År 1866-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156890#156890,26305962 Død 29-07-1870: Niels Henrik Haugaard Nielsen dør 29-07-1870 i Nysted sogn, Musse herred. Maribo amt., 4 år gl. Han bliver begravet 03-08-1870 på Nysted kirkegård. Søn af sadelmager Nielsens enke i Nysted. Kilde: KB-opslag 15, nr. 8. Nysted sogn. Musse herred. Maribo amt. K.M. År 1859-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154248#154248,25727427