Correll_Dohlmann

Charles Carl Rosenstand SchaldemoseAge: 43 years18581901

Name
Charles Carl Rosenstand Schaldemose
Birth April 23, 1858 33 36
Alias
Charles Carl Schaldemose

Christening August 29, 1858 (Age 4 months)
MarriageBoyeny Amalie MichelsenView this family
June 8, 1884 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Carla Ingeborg Schaldemose
July 10, 1894 (Age 36 years)
Occupation
Rebslager. Arbejdsmand

Christening of a daughterCarla Ingeborg Schaldemose
August 26, 1894 (Age 36 years)
Death September 4, 1901 (Age 43 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1853
-3 years
elder brother
8 years
himself
Family with Boyeny Amalie Michelsen - View this family
himself
wife
Marriage: June 8, 1884Skt. Stefans kirke, Kbh.
10 years
daughter
Johan Christian Henckell + Boyeny Amalie Michelsen - View this family
elder brother
wife
Marriage: June 8, 1902Skt. Stefans kirke, Kbh.

Shared note
Charles Carl Rosenstand Schaldemose alias Charles Carl Schaldemose Født: 23-04-1858 på Borgergade 165, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 29-08-1858 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Daniel Christian Rosenstand Schaldemose, arbejdsmand, og hustru Henriette Jacobine Henkel, boende Borgergade 165. Kilde: KB-opslag 20, nr. 237. Trinitatis sogn. År 1858-1861. KB_012_2_008_K01-20-A. Erhverv: Rebslager. Arbejdsmand Gift 08-06-1884: Ungkarl, rebslager, Charles Carl Schaldemose på 26 år, boende Fredensgade 18, Kbh. (alias Charles Carl Rosenstand Schaldemose, f. 23-04-1858 i Kbh. og døbt 29-08-1858 i Trinitatis kirke, Kbh., søn af Daniel Christian Rosenstand Schaldemose og hustru Henriette Jacobine Henkel), gifter sig 08-06-1884 i Skt. Stefans kirke, Kbh. med pigen Boyeny Amalie Michelsen på 23 år, boende Skyttegade 8, Kbh. Kilde: KB-opslag 86, nr. 105. Skt. Stefan. År 1882-1890. KB_033_2_012_K03-26-A Død 04-09-1901: Charles Carl Schaldemose dør 04-09-1901, 43 år gl. - selvmord ved hængning, fundet i Charlottenlund Skov, Ordrup sogn. Han bliver begravet 10-09-1901 på Ordrup kirkegård. Gift, arbejdsmand, Adelgade 80, København. Født 1858 i København og søn af fhv. vægter Daniel Schaldemose og hustru Jacobine f. Mikkelsen (læs: født Henckel eller Hinkel, Almindelig hospital). Efterlader som enke: Amalie Schaldemose (læs: født Michelsen), Adelgade 80, Kbh. Kilder: Der er i kirkebogen sket en sammemblanding af hustruens og moderens navne!! KB-opslag 67, nr. 31. Ordrup sogn. Sokkelund h. År 1892-1911. KB_1892_140_3_013_0066a-DM. Hans datter Carla Ingeborg Corell f. Schaldemose's erindringer Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Skyttegade 8, matr. 896 Sidehus 1.Sal, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9761: >> Charles Carl Schaldemose, 26, Gift, Husfader, Arbejdsmand, Kjøbenhavn Amalie Bøijenny !! Schaldemose, 24, Gift, Husmoder, Fabrikarbejderske, Kjøbenhavn FT-1901: Adelgade 80, baghus, 1. opg. 3 sal, (Frimurerlogen), Kbh.: >> Charles Carl Sjaldemose (Schaldemose), f. 23-04-1858 i Kbh., gift 08-06-1884, husfar, arbejdsmand, 7 levende og 1 barn død i ægteskabet Amalie Boyeny Schaldemose, f. 07-10-1860 i Kbh., gift 08-06-1884, husmor, 7 levende og 1 barn død i ægteskabet Karoline Petrea Schaldemose, f. 09-12-1880 i Kbh., datter Eva Theodore Schaldemose, f. 15-06-1881 i Kbh., datter Charles Carl Schaldemose, f. 05-08-1885 i Kbh., søn Julius Daniel Schaldemose, f. 01-10-1888 i Kbh., søn Rose Boyeny Schaldemose, f. 23-10-1891 i Kbh., datter Karla Engeln Schaldemose, f. 10-09-1893 i Kbh., datter (læs: Carla Ingeborg Schaldemose f. 10-07-1894) Evald Sigfred Schaldemose, f. 05-02-1897 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 105. FT1901_0002_00105.