Correll_Dohlmann

Nils Persson1855

Name
Nils Persson
Birth about June 16, 1855
Alias
Niels Pedersen

DivorceCaroline Petrea RasmussenView this family
1887 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Rasmussen
September 13, 1894 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#2
Esther Marie Rasmussen
September 13, 1894 (Age 39 years)
Death of a daughterAnna Rasmussen
November 5, 1894 (Age 39 years)
Burial of a daughterAnna Rasmussen
November 9, 1894 (Age 39 years)
Death of a daughterEsther Marie Rasmussen
December 24, 1894 (Age 39 years)
Burial of a daughterEsther Marie Rasmussen
December 30, 1894 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#3
Anna Ester Maria Pedersen
January 29, 1896 (Age 40 years)
Occupation
Arbejdsmand

Christening of a daughterAnna Ester Maria Pedersen
September 6, 1896 (Age 41 years)
Birth of a son
#4
Poul Hjalmar Pedersen
August 25, 1897 (Age 42 years)
Christening of a sonPoul Hjalmar Pedersen
August 24, 1900 (Age 45 years)
Death of a wifeCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 61 years)
Burial of a wifeCaroline Petrea Rasmussen
February 24, 1917 (Age 61 years)
Marriage of a childTycho Torben Esben TønnesenAnna Ester Maria PedersenView this family
November 14, 1919 (Age 64 years)
EngagementCaroline Petrea RasmussenView this family
1995 (Age 139 years)
Death

Family with Caroline Petrea Rasmussen - View this family
himself
ex-wife
Divorce: 1887Forholdet ophævet
8 years
daughter
Anna Rasmussen
Birth: September 13, 1894 39 39Oehlenschlægersgade 42, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: November 5, 1894Lille Enghavevej 3A, Kbh.
daughter
Esther Marie Rasmussen
Birth: September 13, 1894 39 39Oehlenschlægersgade 42, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: December 24, 1894Lille Enghavevej 3A, Kbh.
17 months
daughter
19 months
son
Wilhelm Martinus Johannes Corell + Caroline Petrea Rasmussen - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: March 29, 1880Skt. Stefans kirke, Kbh.
8 months
step-son
23 months
step-son
Charles Vilhelm Herman Corell
Birth: November 18, 1882 25 27Prins Jørgensgade 11, Kbh.
Death: August 1, 1883Kommunehospitalet, Kbh.
22 months
step-son
Charles Vilhelm Herman Corell
Birth: September 14, 1884 27 29Frydsvej 16 A, Kbh.
Death: September 14, 1884Frydsvej 16 A, Kbh.
10 months
step-son
Dreng Corell
Birth: July 16, 1885 28 30dødfødt på Frydsvej 16 A, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: July 16, 1885dødfødt på Frydsvej 16 A, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
1 year
step-daughter
Pige Corell
Birth: July 28, 1886 29 31dødfødt på Küchlersvej 35, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: July 28, 1886dødfødt på Küchlersvej 35, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
14 months
step-daughter
3 years
step-son
Hr_Rosenquist + Caroline Petrea Rasmussen - View this family
wife’s husband
ex-wife
Divorce: 1878Forholdet ophævet
10 months
step-son

Shared note
Nils Persson alias Niels Pedersen Født: ca. 16-06-1855 i Sverige Gift ca. 01-05-1903 med Augusta ?? (Persson), f. 09-09-1872, Sverige Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2477, rl 41, st 5 (Vesterbro) Bosteder: Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 07-11-1892 Særlige bemærkninger: A 6 31/3-1889. Almt. 116/12 Personer >> Hovedperson: Nils Persson, 16-06-1866, Sverige (læs: f. 16-06-1855) Stillinger: Arbmd. Ægtefælle: Caroline Petrea Persson, 28-03-1861, Bjergsted (læs: f. 28-03-1855) Ægtefælle: Augusta Persson, 09-09-1872, Sverige Registrators kommentar: Noteret 01-05-1903 Adresser: 09-11-1892: Enghavevej 28, stuen hos Olsen 18-07-1893: Oehlenschlægersgade 42, 3. - hos Corell 05-11-1894: Enghavevej 3 A, 2. - hos Corell 17-06-1895: Sundevedsgade 28, 1. - hos Corell 27-01-1897: Sundevedsgade 6, O.g. , 2. - hos Corell 26-08-1897: Lille Frydsvej 4, 2. - hos Corell 01-05-1899: Lille Frydsvej 4, 2. - hos Corell 01-11-1899: Sundevedsgade 28, 1. 01-05-1900: Flensborggade 5, 5. 01-11-1900: Flensborggade 5, 5. 01-05-1901: Frameldt 01-05-1902: Estlandsgade 4 , 2. 01-11-1902: Frameldt 01-05-1903: Dybbølsgade 59, 3. 27-11-1903: Valdemarsgade 75, 2. - hos Petersen Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2477, rl 41, st 5 (Vesterbro)