Correll_Dohlmann

Poul Hjalmar Pedersen1897

Name
Poul Hjalmar Pedersen
Birth August 25, 1897 42 42
Alias
Poul Henry Petersen, Poul Hjalmar Corell og Poul Correll

Christening August 24, 1900 (Age 2 years)
Death of a half-sisterPaula Anna Corell
January 17, 1916 (Age 18 years)
Burial of a half-sisterPaula Anna Corell
January 21, 1916 (Age 18 years)
Death of a motherCaroline Petrea Rasmussen
February 18, 1917 (Age 19 years)
Death of a half-brotherLaurits Aksel Peter Corell
March 19, 1945 (Age 47 years)
Burial of a half-brotherLaurits Aksel Peter Corell
March 24, 1945 (Age 47 years)
Death of a half-brotherVilhelm Orla Corell
March 8, 1961 (Age 63 years)
Burial of a half-brotherVilhelm Orla Corell
March 12, 1961 (Age 63 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1887Forholdet ophævet
8 years
elder sister
Anna Rasmussen
Birth: September 13, 1894 39 39Oehlenschlægersgade 42, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: November 5, 1894Lille Enghavevej 3A, Kbh.
elder sister
Esther Marie Rasmussen
Birth: September 13, 1894 39 39Oehlenschlægersgade 42, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: December 24, 1894Lille Enghavevej 3A, Kbh.
17 months
elder sister
19 months
himself
Mother’s family with Wilhelm Martinus Johannes Corell - View this family
step-father
mother
Marriage: March 29, 1880Skt. Stefans kirke, Kbh.
8 months
half-brother
23 months
half-brother
Charles Vilhelm Herman Corell
Birth: November 18, 1882 25 27Prins Jørgensgade 11, Kbh.
Death: August 1, 1883Kommunehospitalet, Kbh.
22 months
half-brother
Charles Vilhelm Herman Corell
Birth: September 14, 1884 27 29Frydsvej 16 A, Kbh.
Death: September 14, 1884Frydsvej 16 A, Kbh.
10 months
half-brother
Dreng Corell
Birth: July 16, 1885 28 30dødfødt på Frydsvej 16 A, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: July 16, 1885dødfødt på Frydsvej 16 A, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
1 year
half-sister
Pige Corell
Birth: July 28, 1886 29 31dødfødt på Küchlersvej 35, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: July 28, 1886dødfødt på Küchlersvej 35, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
14 months
half-sister
3 years
half-brother
Mother’s family with Hr_Rosenquist - View this family
step-father
mother
Divorce: 1878Forholdet ophævet
10 months
half-brother

Shared note
Poul Hjalmar Pedersen - alias Poul Henry Petersen, Poul Hjalmar Corell og Poul Correll Født: 25-08-1897 på Frydsvej 4, 2. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 24-08-1900 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - søn af enke Caroline Petrea Corell og arbejdsmand Niels Pedersen på 42 år (alias Nils Persson). Kilde: KB-opslag 244, nr. 663, Skt. Matthæus sogn. FT-1906: Poul Hjalmar Pedersen optræder med efternavnet Corell i FT-1906. Folketællinger: Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 05-05-1892 Hovedperson: Caroline Petrea Corell, f. 28-03-1855 i Bjergsted, død 18-02-1917 - Stillinger: Enke Børn: Georg Ferdinand (læs: Rosenquist, f. 08-11-1878 i Kbh.) Lauritz Axel Corell, f. 06-12-1880 - alias Laurits Aksel Peter Corell Anna Ester Marie Petersen, f. 29-01-1896 >> Poul Hjalmar (læs: Petersen), f. 25-08-1897 Adresser: 05-05-1892: Valdemarsgade 71, stuen 01-11-1892: Estlandsgade 12, 3. 01-05-1893: Oehlenschlægersgade 42, 3. 01-11-1895: Sundevedsgade 28, 1. 01-05-1897: Sundevedsgade 6, 2. 01-11-1897: Lille Frydsvej 4, 2. 01-05-1901: Estlandsgade 4, 2. 01-11-1902: Nørrebrogade 221 B, 4. 01-11-1903: Nørrebrogade 72, Over Gaarden , 4. 01-05-1904: Vævergade 8, 5. 01-11-1904: Ryesgade 41 A, 2. 01-11-1905: Wesselsgade (Vesselsgade) 22 B, 5. 01-05-1910: Jægersborggade 8, 4. 01-11-1910: Jægersborggade 6, kvisten 01-05-1915: Øster Farimagsgade 26 A, 4. 01-05-1916: Webersgade 17, 2. 01-11-1916: Øster Farimagsgade 67, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0003. Registerblad 5328 (unikt id: 3316746) FT-1901: Absalonsgade 30, 1. sal, Kbh.: Karoline Correll, f. 28-03-1855 i Bjergsted, ugift husmor, tilflyttet fra Flensborg i 1878. Håndarbejde. Gift i 1879 (læs: 1880). Enke i 1892. 6 levende børn i ægteskab. 2 døde. (Rettelse: Læs: 3 levende i ægteskabet. 4 døde). Børn: Georg Ferdinand Correll (læs: Rosenqvist), f. 08-11-1878 i Kbh., smed, arbejdsløs ID 56-5d2a: Lars Aksel (Peter) Correll, f. 06-12-1880 i Kbh., smed, arbejdsløs ID 56-5d2f: Paula Anna Corell, f. 20-09-1887 i Kbh. ID 56-5d2g: Wilhelm Orla Corell, f. 06-09-1890 i Kbh. Anna Ester Maria Correll (læs: Pedersen), f. 29-01-1896 i Kbh. >> Poul Henry Petersen, f. 25-08-1898 (læs: Poul Hjalmar Pedersen, f. 25-08-1897) i Kbh. Kilde: FT-opslag 34. FT1901_0001_00921 FT-1906: Vesselsgade 22 B, Mellembygningen, 5. sal, tv. Kbh.: Caroline Petrea Corell, husmoder, lever af husgerningsarbejde samt hendes 2 børn: (1) Anna Ester (Corell), født Anna Ester Maria Pedersen, f. 29-01-1896 i Skt. Matthæus sogn i København, datter >> (2) Poul Hjalmar (Corell), født Poul Hjalmar Pedersen f. 25-08-1897 i Skt. Matthæus sogn i København, søn Kilde: FT-1906, skema 213, FT-opslag 107. FT1906_0044_01521 FT-1911: Jægersborggade 6, Kbh.: Corell, Caroline Petrea, f. 28-03-1855 i Bjergsted, enke, husmor, rengøring. tilflyttet fra Bjergsted i 1877. >> Corell Petersen, Poul Hj., f. 25-08-1897 i Kbh., barn Corell, Anna Ester Marie, f. 29-01-1896 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 15. FT1911_0025_01194 FT-1916: Øster Farigmagsgade 26 B, 4. sal, København: Caroline Correll, f. 28-03-1855 i Bjergsted sogn, enke, husmor Anna Correll - alias Anna Ester Maria Pedersen, f. i Kbh., ugift (fødselsdato udeladt), buffistinde >> Poul Correll - alias Poul Hjalmar Pedersen, f. i Kbh., ugift (fødselsdato udeladt), bud Kilde: FT-opslag 836. FT1916_08090_01131. En "tyveknægt" i flg. politiets efterretninger. Kilde: (ID 56-4e1c5a) Jørgen Martin Correll