Correll_Dohlmann

Axel Oskar Pettersson1854

Name
Axel Oskar Pettersson
Birth about 1854

Alias
Axel Oskar Petersen

MarriageAmanta Petrea Nicoline CorellView this family
September 20, 1883 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Axel Hans Holger Corell
June 18, 1884 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Bror Gösta Corell
January 15, 1891 (Age 37 years)
Occupation
Musikdirektør

Christening of a sonBror Gösta Corell
March 13, 1891 (Age 37 years)
Death of a sonAxel Hans Holger Corell
October 1, 1946 (Age 92 years)
Death

Shared note
Axel Oskar Pettersson alias Axel Oskar Petersen Født: ca. 1854 Erhverv: Artillerist nr: 46 ved Gotlands Nationalbevärings artillericorps 1867, rymd 1868 och ej ertappad. Siden musikdirektør. Gift 20-09-1883: Musikdirektør Axel Oskar Petersen (Pettersson) på 29 år gifter sig 20-09-1883 i Vor Frue kirke, Kbh. med Amanda Petrea Nikoline Corell på 24 år, boende Nørregade 20, Kbh. Forlovere: Orgelbygger H. Petersen, Peter Bangs Vej 40, og gæstgiver Th. Andersen, Københavns Kvægtorv. Kilde: KB-opslag 217, nr. 127. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158977#158977,26721879 Se også sønnen Axel Hans Holger Correl Petterssons fødsel i Uppsala, Sverige