Correll_Dohlmann

Ingeborg Johanne Margrethe SvendsenAge: 78 years19111990

Name
Ingeborg Johanne Margrethe Svendsen
Birth August 20, 1911 39 32
Alias
Ingeborg Johanne Margrethe Corell f. Svendsen

Christening October 15, 1911 (Age 56 days)
Birth of a son
#1
Per Axel Corell
April 8, 1952 (Age 40 years)
Occupation
Husassistent i 1935

Christening of a sonPer Axel Corell
July 27, 1952 (Age 40 years)
Death of a husbandNiels Axel Bror Corell
June 21, 1973 (Age 61 years)
Death January 28, 1990 (Age 78 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1910
20 months
herself
Family with Niels Axel Bror Corell - View this family
husband
herself
son
Finn Flemming Corell
son

Shared note
Ingeborg Johanne Margrethe Svendsen alias Ingeborg Johanne Margrethe Corell f. Svendsen Født: 20-08-1911 på Krogsgaard i Holløse, Vejby sogn, Holbo herred og døbt 15-10-1911 i Vejby kirke - datter af gårdejer Jens Marius Svendsen og hustru Hanne Kirstine Nielsen af Krogsgaard i Holløse. Moderen er 32 år. Faderen er 39 år. Kilde: KB-opslag 39, nr. 11. Vejby sogn. Holbo h. Frederiksborg a. År 1909-1915. KB_1892_243_3_008_0063a-FK. Erhverv: Husassistent i 1935 Gift 30-05-1935: Ugift rediomekaniker Niels Axel Bror Corell, Saxhøjvej 4, Vanløse, Vanløse sogn, Kbhvns. amt, (f. 13-10-1910 i Solbjerg sogn, Kbhvns. amt, søn af pianofabrikant Axel Hans Holger Corell og hustru Karen Antoinette Henrichsen, Saxhøjvej 4, Vanløse sogn) gifter sig 30-05-1935 i Vejby kirke med ugift husassistent Ingeborg Johanne Margrethe Svendsen, Krogsgaard i Holløse, Vejby sogn (f. 20-08-1911 på Krogsgaard, Holløse, Vejby sogn, Holbo herred, Frederiksborg amt, datter af sognefoged Jens Marius Svendsen og hustru Hanne Kirstine Nielsen, ibd. = samme sted). Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 175, nr. 1. Vejby sogn. Holbo h., Frederiksborg a. År 1927-1936. KB_1892_243_3_010_0216a-V. Død 28-01-1990: Ingeborg Johanne Margrethe Corell f. Svendsen dør 28-01-1990, 78 år gl. Kilde: (ID 56-4e1c5a) Jørgen Martin Correll