Correll_Dohlmann

Maren Kirstine Hansen1865

Name
Maren Kirstine Hansen
Birth July 20, 1865
Alias
Maren Christine Hansen

Christening November 8, 1865 (Age 3 months)
EngagementAnton Sofus CorellView this family
1886 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Marie Petrea Christine Corell
September 9, 1887 (Age 22 years)
DivorceAnton Sofus CorellView this family
1887 (Age 21 years)
Christening of a daughterMarie Petrea Christine Corell
October 16, 1887 (Age 22 years)
MarriageChristen Jensen LaursenView this family
August 27, 1889 (Age 24 years)
Death of a daughterMarie Petrea Christine Corell
September 5, 1889 (Age 24 years)
Burial of a daughterMarie Petrea Christine Corell
September 11, 1889 (Age 24 years)
Death of a husbandAnton Sofus Corell
April 3, 1931 (Age 65 years)
Burial of a husbandAnton Sofus Corell
April 9, 1931 (Age 65 years)
Death

Family with Anton Sofus Corell - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1887forholdet opløst
8 months
daughter
Marie Petrea Christine Corell
Birth: September 9, 1887 21 22Bogø, Mønbo herred
Death: September 5, 1889Skanderborg by og sogn
Family with Christen Jensen Laursen - View this family
husband
herself
Marriage: August 27, 1889Skanderborg kirke
Anton Sofus Corell + Ane Betty Caroline Jørgensen - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: April 13, 1890Holmens kirke, Kbh.
13 months
step-son
Charles Sofus Alexius Corell
Birth: May 4, 1891 25 24Prinsessgade 10 C, Kbh.
Death: September 12, 1904Gammelhavn 20, Vejle
15 months
step-daughter
4 years
step-daughter
4 years
step-son
3 years
step-son
Anton Sofus Corell
Birth: August 21, 1903 37 36Gammelhavn 20, Vejle
Death: October 1, 1903Gammelhavn 20, Vejle
19 months
step-son

Shared note
Maren Kirstine Hansen alias Maren Christine Hansen Født: 20-07-1865 på Bogø, Mønbo herred, Præstø amt og døbt 08-11-1865 i Bogø kirke. Datter af husmand Niels Hansen og hustru Kirstine f. Hansen, begge af Bogø. Kilde: KB-opslag 126, nr. 9. Bogø sogn. Mønbo herred. Præstø amt. År 1847-1867. KB_627_2_003_K05-13-A ------------------------- I 1886 er korporal Anton Sofus Corell kæreste med ugift Maren Kirstine Hansen på Bogø. Frugten af deres forhold er datteren: ID 56-5d5a: Marie Petrea Christine Corell, f. 09-09-1887 på Bogø og døbt 16-10-1887 i Bogø kirke - datter af (ID 56-5d5) udlagt barnefader af korporal Anton Sofus Corell og ugift Maren Kirstine Hansen på 22 år af Bogø. "Marie Petrea Christine Corell, f. 09-09-1887 på Bogø døbt i Bogø kirke 16-10-1887 indskrevet i Skt. Matthæus sogns kirkebog - datter af Maren Kirstine Hansen og korporal ved artilleriregimentet (ID 56-5d5) Anton Sofus Corell boende Dannebrogsgade 44 i Kbh." Datteren dør 05-09-1889 i Skanderborg by og sogn. Hendes mor er da gift med arbejdsmand Christen Jensen Laursen af Skanderborg. ------------------------- Gift 27-08-1889: Ungkarl, arbejdsmand Christen Jensen Laursen af Skanderborg, 23 år gl., gifter sig 27-08-1889 i Skanderborg kirke med pige Maren Kirstine Hansen af Skanderborg, 24 år gl. Forlovere: N. Jacobsen og Just. Petersen af Skanderborg. Kilder: KB-opslag 221, nr. 15, side 234. Skanderborg sogn. År 1879-1889. KB_C385_A_008_K08-13-A - samt Marens datters død i Skanderborg 1889. Folketælling: FT-1890: Skanderborg, Hjelmslev, Skanderborg Købstad, Skanderborg Kjøbstad, , 463, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, D2001: Christen Jensen Laursen, 23, Gift, Husfader., Arbejdsmand., Stilling S. Skanderborg Amt >> Maren Kirstine Hansen, 24, Gift, Hans Hustru, Bogø