Correll_Dohlmann

Xenia Betty Petrea CorellAge: 57 years18961954

Name
Xenia Betty Petrea Corell
Birth December 19, 1896 30 30
Alias
Xenia Betty Petrea Hornung f. Corell og Zenia Hornung f. Corell

Christening May 9, 1897 (Age 4 months)
Birth of a brotherSvend Aage Axel Corell
January 31, 1901 (Age 4 years)
Birth of a brotherAnton Sofus Corell
August 21, 1903 (Age 6 years)
Death of a brotherAnton Sofus Corell
October 1, 1903 (Age 6 years)
Burial of a brotherAnton Sofus Corell
October 4, 1903 (Age 6 years)
Death of a brotherCharles Sofus Alexius Corell
September 12, 1904 (Age 7 years)
Burial of a brotherCharles Sofus Alexius Corell
September 15, 1904 (Age 7 years)
Birth of a brotherCharles Sofus Alexius Corell
March 8, 1905 (Age 8 years)
Occupation
nådlerske i 1916

Christening of a brotherCharles Sofus Alexius Corell
October 12, 1906 (Age 9 years)
Death of a paternal grandmotherAne Marie Wilhelmsen
March 1, 1911 (Age 14 years)
Death of a fatherAnton Sofus Corell
April 3, 1931 (Age 34 years)
Death of a motherAne Betty Caroline Jørgensen
November 18, 1944 (Age 47 years)
Death February 26, 1954 (Age 57 years)
Burial March 2, 1954 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 13, 1890Holmens kirke, Kbh.
13 months
elder brother
Charles Sofus Alexius Corell
Birth: May 4, 1891 25 24Prinsessgade 10 C, Kbh.
Death: September 12, 1904Gammelhavn 20, Vejle
15 months
elder sister
4 years
herself
4 years
younger brother
3 years
younger brother
Anton Sofus Corell
Birth: August 21, 1903 37 36Gammelhavn 20, Vejle
Death: October 1, 1903Gammelhavn 20, Vejle
19 months
younger brother
Father’s family with Maren Kirstine Hansen - View this family
father
step-mother
Divorce: 1887forholdet opløst
8 months
half-sister
Marie Petrea Christine Corell
Birth: September 9, 1887 21 22Bogø, Mønbo herred
Death: September 5, 1889Skanderborg by og sogn
Family with Martin Heinrich Ludwig Hornung - View this family
husband
herself
son
Kurt Hornung
daughter
Lilli Hornung
daughter
Gerda Hornung

Shared note
ID 56-5d5d: Xenia Betty Petrea Corell alias Xenia Betty Petrea Hornung f. Corell og Zenia Hornung f. Corell Født: 19-12-1896 på Dannebrogsgade 46, 4. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 09-05-1897 i Skt. Matthæus kirke, Kbh, - datter af (ID 56-5d5) maskinarbejder (maskinpasser) Anton Sofus Corell og hustru Ane Betty Caroline Jørgensen på 29 år. Kilde: KB-opslag 96, nr. 960 Skt. Matthæus sogn, Kbh. Sokkelund. År 1896-1898. KB_1892_058_3_034_0094a-FK Konfirmeret 08-10-1911: Xenia Betty Petrea Corell, f. 19-12-1896 i Kbh. og døbt 09-05-1897, bliver den 08-10-1911 konfirmeret i Vejle Sct. Nicolai kirke - datter af maskinarbejder Anton Sofus Corell og hustru Ane Betty Caroline Jørgensen af Vejle. Kilde: KB-opslag 156, nr. 5 Vejle Sct. Nicolai, Nørvang. År 1911-1913. KB_1892_C441E_G_003_0184a-CP. Erhverv: I FT-1916 arbejder hun som nådlerske. Gift 17-12-1922: Ungkarl Martin Heinrich Ludwig Hornung på 24 år, skomager i Vejle (f. 23-05-1898 i Flensborg, søn af arbejder Heinrich Ludwig Hornung og hustru Anna Margarethe Nielsen) gifter sig 17-12-1922 i Vejle Sct. Nicolai kirke med pige Xenia Betty Petrea Corell på 25 år, boende i Vejle (f. 19-12-1896 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af maskinarbejder Anton Sofus Corell og hustru Ane Betty Caroline Jørgensen). Forlovere: Brudens fader og ekspedient Th. Therkilsen, begge i Vejle. Kilde: KB-opslag 179, nr. 98. Vejle Sct. Nicolai sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1922-1923. KB_1892_C441E_G_007_0203a-V. Død 26-02-1954: Zenia Betty Petrea Hornung f. Corell (dåbsnavn: Xenia Betty Petrea Corell), f. 19-12-1896, dør 26-02-1954 på Århus Kommunehospital i Christians sogn, Århus, 57 år gl., og bliver begravet 02-03-1954 på Vejle Søndre Kirkegård (gsnr. Sønder. kv A lit r, nr. 18-19). Gift, husmor, Randersvej 5, Århus. Født 19-12-1896 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af maskinarbejder Anton Sofus Corell og hustru Ane Betty Caroline Jørgensen. Efterlevende ægtefælle: Martin Heinrich Ludvig Hornung. Sidste fælles bopæl: Randersvej 5, Århus. Kilde: KB-opslag 148, side 153. Vejle Sct. Nicolai sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1954-1960. KB_1892_C441E_G_022D_0153a-DK. Se også: gravstensarkivet.dk Folketællinger: FT-1906: Gammelhavn 20, 1.sal, Matr. 30, Vejle Købstad, fam. nr. 4: ID 56-5d5: Anton Sofus Corell, gift, fader, f. 26-02-1866 i Kbh. Bety Anna Caroline Corell, husmoder, f. 19-11-1866 i Buddinge ID 56-5d5c: Ella Julie Jeanine Corell, barn, f. 01-08-1892 i Kbh. (alias Ella Julie Jeannine Corell) >> ID 56-5d5d: Zenia Betty Petrea Corell, barn, f. 19-12-1896 i Kbh. (alias Xenia Betty Petrea Corell) ID 56-5d5e: Sven Aage Axel Corell, barn, f. 31-01-1901 i Vejle (alias Svend Aage Axel Corell) ID 56-5d5g: Dreng Corell, barn, f. 08-03-1905 i Vejle (alias Charles Sofus Alexius Corell) Kilde: Skema nr. 92a FT-opslag 51 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=14454#14454,507717 FT-1916: Gammelhavn 20, 2.sal, Vejle, Sct. Nicolai sogn: ID 56-5d5: Anton Sophus Corell, f. 26-02-1866 i Skt. Johannes sogn i Kbh., gift, husfar, maskinsmedesvend på boltefabrik i Vejle, Ane Betty Caroline Corell f. Jørgensen, f. 18-11-1866 i Buddinge, gift, hans kone, husmor >> ID 56-5d5d: Xenia Betty Petrea Corell, nådlerske, f. 19-12-1896, deres datter ID 56-5d5e: Svend Aage Axel Corell, f. 31-01-1901 i Skt. Nikolaj sogn, Vejle, deres søn ID 56-5d5f: Charles Sofus Alexius Corell, f. 08-03-1905 i Skt. Nikolaj sogn, Vejle, deres søn Kilde: FT-1916 Gammelhavn 20, Vejle Købstad. FT-skema 1319 b - FT-opslag 54 FT1916_00099_01682. Skattemandtalslister: Fornavne: Zenia Betty Petrea Efternavn: Hornung Født/Alder: 19-12-1896 Beregnet fødeår: 1896 Gade/vej: Nyboesgade 82 2.sal th Matrikelnummer: B214bd Ejer af ejendom: Byggefore. Nyboe Database: Skattemandtal 1925 Kilde: vejlestadsarkiv.dk