Correll_Dohlmann

Rasmine Jørgine HansenAge: 88 years18971985

Name
Rasmine Jørgine Hansen
Birth May 16, 1897 38 31
Alias
Rasmine Jørgine Corell f. Hansen og Minna Corell f. Hansen

Christening June 27, 1897 (Age 42 days)
Birth of a daughter
#1
Ebba Corell
November 17, 1926 (Age 29 years)
Christening of a daughterEbba Corell
December 19, 1926 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Villy Corell
July 29, 1932 (Age 35 years)
Christening of a sonVilly Corell
August 28, 1932 (Age 35 years)
Death of a husbandSvend Aage Axel Corell
November 25, 1970 (Age 73 years)
Burial of a husbandSvend Aage Axel Corell
about November 1970 (Age 73 years)
Death September 4, 1985 (Age 88 years)
Burial September 1985 (Age 88 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 20, 1892Egtved kirke
5 years
herself
Family with Svend Aage Axel Corell - View this family
husband
herself
daughter
daughter
Minna Corell
son
Villy Corell
Birth: July 29, 1932 31 35Kiddesvej 15, Vejle i Vejle Sct. Nicolai sogn
Death: December 11, 1986Vejle Sygehus

Shared note
Rasmine Jørgine Hansen alias Rasmine Jørgine Corell f. Hansen - også kaldt "Minna Corell" f. Hansen Født: 16-05-1897 på Skyttehusgade 13, Vejle og døbt 27-06-1897 i Vejle Sct. Nicolai kirke - datter af arbejdsmand Christen Hansen og Mette Kirstine Johnsen i Vejle. Moderen 31 år. Faddere: Barnets forældre. Arbejdsmand Julius Svendsens hustru Jensine. Arbejdsmand Jørgen Peter Petersen i Vejle. Forældrene viet 20-05-1892 i Egtved kirke. Kilde: KB-opslag 101, nr. 88. Vejle Sct. Nicolai. År 1896-1897. KB_1892_C441_G_015_0109a-FK. Erhverv: 1917-19: Ansat hos Manufakturhandler N.J. Mehlsen, Torvegade 5, Vejle. Se billede af: Rasmine Jørgine Hansen, født 06.05.1897. Gift med Svend Aage Corell (1901-1970 - på linket: http://arkiv.dk/vis/2233317 I 1926: Serveringsjomfru i Vejle Gift 06-03-1926: Ungkarl, Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder i Vejle, Gammelhavn 20 (f. 31-01-1901 i Vejle, søn af maskinist Anton Sofus Corell og hustru Ane Betty Caroline Jørgensen) gifter sig 06-03-1926 i Vejle Sct. Nicolai kirke med pige Rasmine Jørgine Hansen, serveringsjomfru i Vejle, Kiddesvej 17 (f. 16-05-1897 i Vejle, datter af arbejdsmand Christen Hansen og hustru Mette Kirstine Johnsen). Forlovere: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 41, nr. 8. Vejle Sct. Nicolai sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1924-1934. KB_1892_C441E_G_020_0037a-V. Død 04-09-1985: Minna Corell (alias Rasmine Jørgine Corell f. Hansen), f. 16-05-1897, dør 04-09-1985 i Vejle, 88 år, 3 mdr., 18 dage gl., og bliver begravet sep. 1985 på Vejle Søndre Kirkegård. Kilde: gravstensarkivet.dk https://dk-gravsten.dk/kirkeg/Vejle_S/S_Bfam14a.jpg Skattemandtalsliste: I 1930 - Ifølge Vejle Stadsarkivs skattemandtalsliste i 1930: ID 56-5d5e: Svend Aage Axel Corell gift, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik Status i husstanden: Husfader Gift med: Rasmine Jørgine Corell f. Hansen, f. 16-05-1897 i Vejle Gade/vej: Sønderbrogade 28, Matrikelnr. 74f Status i husstanden: Husmoder ID 56-5d5e1: Ebba Corell, f. 17-11-1926 i Vejle - datter af Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik og hustru Rasmine Jørgine Corell, f. 16-05-1897 i Vejle ID 56-5d5e2: Minna Corell, f. 12-06-1930 i Vejle - datter af Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik og hustru Rasmine Jørgine Corell, f. 16-05-1897 i Vejle