Correll_Dohlmann

Christen Hansen1858

Name
Christen Hansen
Birth November 6, 1858
Alias
Kristen Hansen

Christening December 26, 1858 (Age 50 days)
MarriageMette Kirstine JohnsenView this family
May 20, 1892 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#1
Rasmine Jørgine Hansen
May 16, 1897 (Age 38 years)
Christening of a daughterRasmine Jørgine Hansen
June 27, 1897 (Age 38 years)
Death

Shared note
Christen Hansen alias Kristen Hansen Født: 06-11-1858 i Hover sogn, Tørrild herred og døbt 26-12-1858 i Hover kirke - søn af ugift fruentimmer Gjertrud Marie Christensen på 19 år - boende hos sin far indsidder Christen Hansen på Lerbæk Mark - og udlagt barnefader tjenestekarl Niels Pedersen i Give sogn. Kilde: KB-opslag 54, nr. 11. Hover s., Tørrild h. Vejle a. År 1836-1861. KB_C455_B_023_K02-24-A. Gift 20-05-1892: Ungkarl Kristen Hansen af Vork *) (f. 06-11-1858 i Hover af forældre: Ugift Gertrud Marie Kristensen, Lerbæk Mark og udlagt barnefader tjenestekarl Niels Pedersen i Give sogn) gifter sig 20-05-1892 i Egtved kirke med pige Mette Kirstine Johnsen af Vork (f. 13-05-1866 i Vork af forældre: Husmand Rasmus Johnsen og hustru Ane Elisabeth Olesen, Vork Mark). Forlovere: Husmand Rasmus Johnsen, Vork Mark og husmand Søren Christensen, Sofiesmindes Enge, Skibet sogn, Tørrild h. Kilde: KB-opslag 237, nr. 2. Egtved s. Jerlev h. Vejle a. År 1892-1931. KB_1892_C458B_G_007_0255a-V. *) Vork (bebyggelse, ejerlav) i Egtved sogn i Vejle Provsti. Sognet ligger i Vejle Kommune. Indtil 2007 lå det i Egtved Kommune (Vejle Amt), og indtil Kommunalreformen i 1970 lå det i Jerlev Herred (Vejle Amt). I Egtved Sogn ligger Egtved Kirke.