Correll_Dohlmann

Mette Kirstine Johnsen1866

Name
Mette Kirstine Johnsen
Birth May 13, 1866
Alias
Mette Kirstine Hansen f. Johnsen

Christening June 24, 1866 (Age 42 days)
MarriageChristen HansenView this family
May 20, 1892 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Rasmine Jørgine Hansen
May 16, 1897 (Age 31 years)
Christening of a daughterRasmine Jørgine Hansen
June 27, 1897 (Age 31 years)
Death

Shared note
Mette Kirstine Johnsen alias Mette Kirstine Hansen f. Johnsen Født: 13-05-1866 i Vork Mark, Vork, Egtved sogn og døbt 24-06-1866 i Ødsted kirke (kirken ligger ca. 10 km SV for Vejle, Haderslev Stift, og er bygget omkr. 1100) - datter af husmand Rasmus Johnsen og hustru Ane Elisabeth Olesen på 32 år, Vork Mark, Egtved sogn. Kilde: KB-opslag 102, nr. 12. Egtved s., Jerlev h. Vejle a. År 1866-1891. KB_C458B_A_001_K04-13-A. Gift 20-05-1892: Ungkarl Kristen Hansen af Vork *) (f. 06-11-1858 i Hover af forældre: Ugift Gertrud Marie Kristensen, Lerbæk Mark og udlagt barnefader tjenestekarl Niels Pedersen i Give sogn) gifter sig 20-05-1892 i Egtved kirke med pige Mette Kirstine Johnsen af Vork (f. 13-05-1866 i Vork af forældre: Husmand Rasmus Johnsen og hustru Ane Elisabeth Olesen, Vork Mark). Forlovere: Husmand Rasmus Johnsen, Vork Mark og husmand Søren Christensen, Sofiesmindes Enge, Skibet sogn, Tørrild h. Kilde: KB-opslag 237, nr. 2. Egtved s. Jerlev h. Vejle a. År 1892-1931. KB_1892_C458B_G_007_0255a-V. *) Vork (bebyggelse, ejerlav) i Egtved sogn i Vejle Provsti. Sognet ligger i Vejle Kommune. Indtil 2007 lå det i Egtved Kommune (Vejle Amt), og indtil Kommunalreformen i 1970 lå det i Jerlev Herred (Vejle Amt). I Egtved Sogn ligger Egtved Kirke.