Correll_Dohlmann

Ebba CorellAge: 64 years19261991

Name
Ebba Corell
Birth November 17, 1926 25 29
Alias
Ebba From f. Corell

Christening December 19, 1926 (Age 32 days)
MarriageNis-Jørn FromView this family

Death of a paternal grandfatherAnton Sofus Corell
April 3, 1931 (Age 4 years)
Birth of a brotherVilly Corell
July 29, 1932 (Age 5 years)
Occupation
Telefonist. Sygeplejerske

Christening of a brotherVilly Corell
August 28, 1932 (Age 5 years)
Death of a paternal grandmotherAne Betty Caroline Jørgensen
November 18, 1944 (Age 18 years)
Death of a fatherSvend Aage Axel Corell
November 25, 1970 (Age 44 years)
Death of a motherRasmine Jørgine Hansen
September 4, 1985 (Age 58 years)
Death of a brotherVilly Corell
December 11, 1986 (Age 60 years)
Burial of a brotherVilly Corell
December 16, 1986 (Age 60 years)
Death of a husbandNis-Jørn From
1991 (Age 64 years)

Burial of a husbandNis-Jørn From
1991 (Age 64 years)
Death September 9, 1991 (Age 64 years)
Burial September 14, 1991 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Minna Corell
younger brother
Villy Corell
Birth: July 29, 1932 31 35Kiddesvej 15, Vejle i Vejle Sct. Nicolai sogn
Death: December 11, 1986Vejle Sygehus
Family with Nis-Jørn From - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
ID 56-5d5e1: Ebba Corell alias Ebba From f. Corell Født: 17-11-1926 på Sønderbrogade 28, Vejle i Sct. Nicolai sogn og døbt 19-12-1926 i Vejle Sct. Nicolai kirke - datter af (ID 56-5d5e) Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder, f. 31-01-1901, og hustru Rasmine Jørgine f. Hansen, f. 16-05-1897, boende i Vejle. Faddere: Arbejdsmand Christen Hansen og hustru Mette Kirstine Hansen. Maskinarbejder Anton Sofus Corell og hustru Betty Corell. Alle i Vejle. Forældrene viet 06-03-1926 i Vejle Sct. Nicolai kirke. Kilde: KB-opslag 218, nr. 107. Vejle Sct. Nicolai. K.M. År 1924-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171637#171637,28815998 Konfirmeret 12-10-1940: Ebba Corell bliver konfirmeret 12-10-1940 i Vejle Sct. Nicolai kirke. Erhverv: Telefonist. Sygeplejerske Gift (?): Nis-Jørn From gifter sig med Ebba Corell. Død 09-09-1991: Ebba From f. Corell dør 09-09-1991 i Vejle og bliver begravet 14-09-1991 på Vejle Gamle Kirkegård. Ebba og Nis-Jørn From får ingen børn sammen. Kilde: Lisbeth Rehfeld Skattemandtalsliste: I 1930 - Ifølge Vejle Stadsarkivs skattemandtalsliste i 1930: ID 56-5d5e: Svend Aage Axel Corell gift, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik Status i husstanden: Husfader Gift med: Rasmine Jørgine Corell f. Hansen, f. 16-05-1897 i Vejle Gade/vej: Sønderbrogade 28, Matrikelnr. 74f Status i husstanden: Husmoder >> ID 56-5d5e1: Ebba Corell, f. 17-11-1926 i Vejle - datter af Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik og hustru Rasmine Jørgine Corell, f. 16-05-1897 i Vejle ID 56-5d5e2: Minna Corell, f. 12-06-1930 i Vejle - datter af Svend Aage Axel Corell, maskinarbejder på Vejle Boltefabrik og hustru Rasmine Jørgine Corell, f. 16-05-1897 i Vejle Fornavne: Ebba Efternavn: Corell Født/Alder: 17-11-1926 Beregnet fødeår: 1926 Gade/vej: Sønderbrogade 28 Matrikelnummer: 74f Ejer af ejendom: Else Svejstrup Database: Skattemandtal 1930 Kilde: vejlestadsarkiv.dk