Correll_Dohlmann

Hanne BrorsenAge: 88 years19132001

Name
Hanne Brorsen
Birth September 10, 1913
Alias
Hanne Meisner f. Brorsen

Christening January 18, 1914 (Age 4 months)
Death of a husbandKristian Gert Gotfred Meisner
April 1996 (Age 82 years)
Burial of a husbandKristian Gert Gotfred Meisner
April 1996 (Age 82 years)
Occupation
Dameskrædder

Death September 11, 2001 (Age 88 years)
Burial September 2001 (Age 87 years)
Family with Kristian Gert Gotfred Meisner - View this family
husband
herself
son
John Kristian Meisner
daughter
Susanne Meisner
daughter
Lise-Lotte Meisner

Shared note
Hanne Brorsen alias Hanne Meisner f. Brorsen Født: 10-09-1913 på Adelgade 8, Fåborg og døbt 18-01-1914 i Fåborg kirke - datter af bankassistent Viktor Brorsen og hustru Agnes Sørensen på 28 år. Forældrene viet 04-06-1906 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 128, nr. 45. Fåborg sogn. Sallinge herred. Svendborg amt. K.M. År 1909-1917. KB_1892_O332_G_019_0139a-FK. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179243#179243,30400961 Erhverv: Dameskrædder Gift 19-12-1937: Ungkarl, bagersvend Kristian Gert Gotfred Meisner i Frederensborg, Hillerød (f. 11-07-1914 i Asminderød, søn af hovmester Kristian Georg Hilbert Meisner og hustru Ella Larsine Petrea Petersen, der bor på Bartholinsgade 7 A) gifter sig den 19-12-1937 i Kildevælds kirke, Kbh. med pige, dameskrædderinde Hanne Brorsen, boende Valdemar Holmers Gade 43, st. (f. 10-09-1913 i Fåborg, datter af bankfuldmægtig Viktor Brorsen og hustru Agnes Sørensen, Valdemar Holmers Gade 43, st. Kilde: KB-opslag 103, nr. 32. Kildevæld sogn. År 1931-1941. KB_1892_029_3_006_0100a-V. Død 11-09-2001: Hanne Meisner f. Brorsen dør 11-09- 2001 i Bjæverskov, Sjælland, 88 år gl. Hun bliver begravet på Brøndbyvester kirkegård. Dødsårsag: Kræft. Kilde: Familien Meisner's hjemmeside, administreret af Lise-Lotte Meisner https://www.myheritage.dk/site-family-tree-180961262/min-familie?familyTreeID=2 Folketælling og bosteder: FT-1940 - 5. nov.: Kong Oscars Gade 1, 1. sal, Kbh. Ø.: ID 62-1b9a2: Kristian Gert Gotfred Meisner, f. 11-07-1914 i Fredensborg, Asminderød sogn, gift 19-12-1937, husfar, sporvognsfunktionær >> Hanne Meisner (f. Brorsen), f. 10-09-1913 i Fåborg, gift 19-12-1937, husmor ID 62-1b9a2a: John Kristian Meisner, f. 14-09-1939 i Gentofte sogn, Kbh., barn Kilde: FT-opslag 9 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238979#238979,45517274 1965 iflg. KRAK: Dameskrædderinde H. Meisner, Ryesgade 125 A, Kbh. https://cld.bz/LiCpSZ#930/z