Correll_Dohlmann

Gerda Harriet Rasmussen1885

Name
Gerda Harriet Rasmussen
Birth January 17, 1885 29 27
Alias
Gerda Harriet Hornung Jensen, f. Rasmussen

Christening May 10, 1885 (Age 3 months)
MarriageHarry Constantin Hornung-JensenView this family
October 24, 1906 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Poul Hornung
August 13, 1910 (Age 25 years)
Occupation
Nådlerske

Christening of a sonPoul Hornung
November 6, 1910 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Aage Hornung Jensen
October 24, 1912 (Age 27 years)
Christening of a sonAage Hornung Jensen
April 18, 1913 (Age 28 years)
Death of a sonAage Hornung Jensen
August 3, 1917 (Age 32 years)
Burial of a sonAage Hornung Jensen
August 9, 1917 (Age 32 years)
Marriage of a childPoul HornungInger Grethe RasmussenView this family
before 1945 (Age 59 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 12, 1879Trinitatis kirke, Kbh.
Divorce: 1901separeret
5 years
herself
Family with Harry Constantin Hornung-Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 24, 1906Skt. Matthæus kirke, Kbh.
4 years
son
2 years
son
Aage Hornung Jensen
Birth: October 24, 1912 33 27Lykkesholms Alle 2 B, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: August 3, 1917Fredericia Kommunes Sygehus

Shared note
Gerda Harriet Rasmussen alias Gerda Harriet Hornung Jensen f. Rasmussen Født: 17-01-1885 på Nørregade 38, Kbh. og døbt 10-05-1885 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af skomagermester Jens Hansen Rasmussen og hustru Marie Anne Cathrine Andersen, Nørregade 38, Kbh. Kilde: KB-opslag 256, nr. 6. Vor Frue. År 1880-1885. KB_013_2_026_K09-21-A. Erhverv: Nådlerske Gift 24-10-1906: Ungkarl, musiker Harry Constantin Hornung Jensen på 27 år, boende Bartholinsgade 1, Kbh. (f. 21-07-1879 i Kbh., søn af handelskommis Lauritz Jensen og hustru Constantia Jensine f. Hornung) gifter sig 24-10-1906 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. med pigen Gerda Harriet Rasmussen på 21 år, boende Vesterbrogade 9, 2. sal, Kbh. (f. 17-01-1885 i Kbh., datter af skomagermester Jens Hansen Rasmussen og hustru Marie Anne Cathrine Andersen). Forlovere: Pianostemmer L. Jensen, Bartholinsgade. Husmægler P. Jensen, Helgolandsgade 11, 2. sal. Kilde: KB-opslag 232, nr. 211. Skt. Matthæus. År 1902-1906. KB_1892_058_3_048_0231a-V. Se også: Sønnen Poul Hornung's fødsel på Svanemosegårdsvej 4, 2. sal, Frbg. i Skt. Thomas sogn og dåb 06-11-1910 i Holmens kirke, Kbh. Folketællinger og bosteder: FT-1885: København (Staden), Klædebo Kvarter, Nørregade 38 Matr. 230A Forhus Stuen tv, 2, FT-1885, D2100 Jens Hansen Rasmussen, 29, Gift, Husfader, Skomagermester, Rudkjøbing Marie Ane Kirstine Rasmussen f. Andersen, 27, Gift, Husmoder, Frederikshavn Agda Rasmussen, 5, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Mary Rasmussen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Pige Uden Navn, Under 1 Aar, Ugift, Barn, Kjøbenhavn - alias Gerda Harriet Rasmussen Marinus Simonsen, 18, Ugift, Lærling, Søvind, Aarhus A. FT-1901: Colbjørnsensgade 4, Kbh.: Marie Rasmussen, f. 31-05-1857 i Frederikshavn. separeret, husmor, lever af renter af formue, tilflyttet fra Nørregade 45 Agda Rasmussen, f. 29-12-1879 i Kbh., ugift, datter, intet erhverv >> Gerda Rasmussen, f. 17-01-1887 i Kbh., ugift, datter, nådlerske Kamma Rasmussen, f. 25-08-1890 i Kbh., ugift, datter Gudrun Rasmussen, f. 09-01-1895 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 58. FT1901_0005_00676 Bopæl meldt i Kbh.: >> Gerda Harriet Rasmussen, f. 17-01-1885 i København 01-11-1899: Nørregade 45, 1. sal 01-11-1900: Colbjørnsensgade 4, 4. sal 01-04-1902: Vesterbrogade 11 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 191, rulle 0044, station 5 (Vesterbro) Bopæl meldt i Kbh.: for musiker Harry Constantin Hornung Jensen, f. 21-07-1879 i København >> gift med Gerda Harriet, f. 17-01-1885 i København søn: Poul, f. 13-08-1910 01-11-1913: Laurids Skausgade 5 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 374, rulle 0016, station 6 (Nørrebro) FT-1916: Laurids Skausgade 5, 3. sal, Kbh.: ID 125-7h8a: Harry Constantin Hornung-Jensen, f. 21-07-1879 i Kbh. gift, husfar, musiker forskellige steder >> Berthe Hornung-Jensen, f. 17-01-1884 i Kbh., gift, husmor (læs: Gerda Harriet Hornung-Jensen, f. 17-01-1885 i Kbh.) ID 125-7h8a1: Poul Hornung-Jensen, f. 12-08-1910 i Kbh., barn ID 125-7h8a2: Aage Hornung-Jensen, f. 24-08-1913 i Kbh., barn (læs: f. 24-10-1912 på Frederiksberg, Skt. Markus sogn) Kilde: FT-opslag 13-14. FT1916_08044_01727 FT-1921: Laurids Skausgade 5, 3. sal, Kbh.: ID 125-7h8a: Harry Constantin Hornung-Jensen, f. 21-07-1879 i Kbh. gift, husfar, musiker forskellige steder >> Gerda Harriet Hornung-Jensen, f. 17-01-1885 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h8a1: Poul Hornung-Jensen, f. 12-08-1910 på Frederiksberg, søn Kilde: FT-opslag 7. FT1921_00031_00632. FT-1925 - 5. nov.: Laurids Skausgade 5, 3. sal, Kbh.: ID 125-7h8a: Harry Constantin Hornung-Jensen, f. 21-07-1879 i Kbh. gift, husfar, musiker >> Gerda Harriet Hornung-Jensen, f. 17-01-1885 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h8a1: Poul Hornung-Jensen, f. 12-08-1910 på Frederiksberg, søn Kilde: FT-opslag 41. FT1925_0376_01460. FT-1930 - 5. nov.: Laurids Skausgade 5, 3. sal, Kbh.: ID 125-7h8a: Harry Constantin Hornung-Jensen, f. 21-07-1879 i Kbh. gift, husfar, musiker - pianostemmer, Sommeren: Tivoli. Vinteren: Koncerter. Gift i 1906. 1 levende barn, og 1 død i ægteskabet >> Gerda Harriet Hornung-Jensen, f. 17-01-1885 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h8a1: Poul Hornung-Jensen, f. 12-08-1910 på Frederiksberg, søn, stud. phil. Kilde: FT-opslag 37. FT1930_00229_00081.