Correll_Dohlmann

Ane Fischer GravesenAge: 74 years18801955

Name
Ane Fischer Gravesen
Birth October 27, 1880
Alias
Anna Fischer og Ane Steenstrup f. Fischer Gravesen

Christening November 16, 1880 (Age 20 days)
MarriageEinar Beck SteenstrupView this family
May 16, 1910 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Poul Fischer Steenstrup
April 25, 1911 (Age 30 years)
Christening of a sonPoul Fischer Steenstrup
June 4, 1911 (Age 30 years)
Death of a husbandEinar Beck Steenstrup
July 1, 1955 (Age 74 years)

Death after 1955 (Age 74 years)

Shared note
Ane Fischer Gravesen alias Anna Fischer og Ane Steenstrup f. Fischer Gravesen Født: 27-10-1880 i Ringkøbing og døbt 16-11-1880 i Ringkøbing kirke - datter af guldsmed Jens Thomas Gravesen (død 27-07-1880 på Sindssygeanstalten ved Aarhus) og enke Maren Kjeldsen på 40½ år, af Ringkøbing. Faddere: Skrædder P. Albechs hustru. Skomager J. Gravesens hustru. Guldsmed N. Fischer. Cigarmager A. Fischer, Holstebro. Kilde: KB-opslag 116, nr. 35. Ringkøbing s., Hind h., Ringkøbing a. År 1877-1888. Gift 16-05-1910: Ungkarl, boghandler Einar Beck Steenstrup på 33 år boende i Ringe Stationsby (f. 07-04-1877 i Flønder sogn, Skodborg herred. - Forældrene: PartikulierJens Kraft Steenstrup og hustru Sofie f. Beck, f. på Maglekildevej 4, København) gifter sig 16-05-1910 i Ringkøbing kirke med pigen Ane Fischer Gravesen på 29 år boende i Ringkøbing (f. 27-10-1880 i Ringkøbing. - Forældre: Afdøde guldsmed Jens Thomas Gravesen og efterl. enke Maren Kjeldsen, nu gift med guldsmed Niels Fabék Fischer i Ringkøbing. Forlovere: Partikulier Jens Kraft Steenstrup af København og guldsmed Niels Fabék Fischer Kilde: KB-opslag 31, nr. 8. Ringkøbing s., Hind h., Ringkøbing a. År 1904-1926. KB_1892_C528_G_011A_0056a-V.