Correll_Dohlmann

Ruth BjerreAge: 89 years19132003

Name
Ruth Bjerre
Birth July 20, 1913 33 33
Alias
Ruth Messmann f. Bjerre

Christening August 24, 1913 (Age 35 days)
Birth of a sisterAja Bjerre
July 27, 1914 (Age 12 months)
Occupation
Danse- og gymnastiklærerinde samt svømmelærerinde i Kolding

Christening of a sisterAja Bjerre
October 18, 1914 (Age 14 months)
Birth of a brotherSøren Peter Lyse Bjerre
October 11, 1915 (Age 2 years)
Christening of a brotherSøren Peter Lyse Bjerre
November 14, 1915 (Age 2 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Christina Mortensen
December 12, 1920 (Age 7 years)
Death of a motherKatrine Jakobsen
February 21, 1933 (Age 19 years)
Death of a paternal grandfatherPeder Christian Pedersen
August 1934 (Age 21 years)

Birth of a daughter
#1
Anne Messmann
October 10, 1938 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnne Messmann
November 18, 1938 (Age 25 years)
Adoption of a daughterAnne Messmann
August 25, 1944 (Age 31 years)
Death of a fatherSøren Bjerre
September 13, 1959 (Age 46 years)
Death of a husbandBørge Emil Messmann
December 13, 1978 (Age 65 years)
Burial of a husbandBørge Emil Messmann
December 16, 1978 (Age 65 years)
Death of a sisterAja Bjerre
1990 (Age 76 years)

Death January 17, 2003 (Age 89 years)
Burial January 2003 (Age 89 years)
Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
19 months
herself
1 year
younger sister
14 months
younger brother
sister
Ulla Bjerre
Mother’s family with Peter Lyse - View this family
step-father
Peter Lyse
Birth: December 27, 1871Aldershvile, Gjelballe by, Skanderup sogn
Death: February 6, 1908Helligkorsgade 22, Kolding
mother
Marriage: June 2, 1900Kolding Sct. Nicolai kirke
Family with Børge Emil Messmann - View this family
husband
herself
daughter
daughter
Lone Messmann
daughter
Helle Messmann
son
Søren Peter Messmann

Shared note
Ruth Bjerre alias Ruth Bjerre Messmann f. Bjerre Født: 20-07-1913 på Sønder Klostergade 22, Kolding Sct. Nikolai sogn og døbt 24-08-1913 i Kolding Sct. Nikolai kirke - datter af vinhandler Søren Bjerre og hustru Cathrine Bjerre f. Jakobsen på 33 år, af Kolding. Forældrene viet 10-07-1911 i Frederiksberg Skt. Markus kirke. Kilde: KB-opslag 239, nr. 100. Kolding Sct. Nikolai sogn. Vejle amt. År 1907-1913. KB_1892_C469_G_023_0238a-FM Erhverv: Exam. danse- og gymnastiklærerinde i Kolding. Sidenhen svømmelærerinde. Fra Kolding Vejviser hvori disse annoncer var indrykket: R Bjerre Messmann Dyrehavevej 5. tlf. 2556 Dans . Gymnastik . Svømning Gymnastikundervisning Herlevsen-Steenholdt, Grethe Fynsvej 42 tlf. 1014 Messmann, R Bjerre, Dyrehavevej 5. tlf. 2556 Munk, Fr., Aalykkegade 7. tlf. 1388 Nørgaard, Kirsten, Mazantigade 22. tlf. 1125 Gift 04-10-1941: Ugift styrmand i Kolding, M/S "Normandiet", Børge Emil Messmann (f. 09-02-1909 i Skt. Thomas sogn, Frederiksberg, søn af afdøde kontorchef Georg Ludvig Messmann og hustru Emilie Nielsine f. Jensen, Tranegårdsvej 72, Hellerup) gifter sig 04-10-1941 i Nørre Bjert kirke med ugift, exam. danse- og gymnastiklærerinde i Kolding, Agtrupvej 4, Kolding, Vejle amt, Ruth Bjerre (f. 20-07-1913 i Kolding Sct. Nicolai sogn, Vejle amt, datter af vinhandler Søren Bjerre og afd. hustru Cathrine Bjerre f. Jakobsen, Kolding). Vidner: Brudens far og brudgommens mor. Kilde: KB-opslag 136, nr. 8. Nørre Bjert s. År 1940-1951. KB_1892_C472A_G_002_0162a-V. Død 17-01-2003: Ruth Bjerre Messmann f. Bjerre dør 17-01-2003 i Kolding og bliver begravet jan. 2003 på Nørre Bjert kirkegård. Kilde: Anne Messmann (Virum) Folketællinger: FT-1916: Helligkorsgade 22, matr. 353, Forhuset, stuen, Kolding Købstad: Søren Bjerre, f. 14-02-1880 i Århus, gift, husfar, vinhandler (Peter Lyses Vinhandel) Cathrine Bjerre, f. 05-12-1879 i Kolding, gift, husmor Kamma Bjerre, f. 19-12-1911 i Kolding, barn >> Ruth Bjerre, f. 20-07-1913 i Kolding, barn Aja Bjerre, f. 27-07-1914 i Eltang sogn, barn Søren Peter Bjerre, f. 11-10-1915 i Kolding, barn samt 3 tjenestefolk i Peter Lyses Vinhandel Kilde: FT-opslag 63. FT1916_00032_01416 FT-1921: Helligkorsgade 22, matr. 353, Forhuset, stuen, Kolding Købstad - Ejer: S. Bjerre: Søren Bjerre, f. 14-02-1880 i Århus, gift, husfar, vinhandler (Vinhandel Bjerre), tilflyttet fra Horsens i 1904 Cathrine Bjerre, f. 05-12-1879 i Kolding, gift, husmor Kamma Bjerre, f. 19-12-1911 i Kolding, barn >> Ruth Bjerre, f. 20-07-1913 i Kolding, barn Aja Bjerre, f. 27-07-1914 i Eltang sogn, barn Søren Peter Lyse Bjerre, f. 11-10-1915 i Kolding, barn Ulla Bjerre, f. 14-03-1919 i Kolding og 2 tjenestepiger, husassistenter i Vinhandel Bjerre Kilde: FT-opslag 44. FT1921_00095_01247. FT-1925 - 5. nov.: Helligkorsgade 22, matr. 353, Forhuset, stuen, Kolding Købstad - Ejer: S. Bjerre: Søren Bjerre, f. 14-02-1880 i Århus, gift, husfar, vinhandler Cathrine Bjerre, f. 05-12-1879 i Kolding, gift, husmor Kamma Bjerre, f. 19-12-1911 i Kolding, barn >> Ruth Bjerre, f. 20-07-1913 i Kolding, barn Aja Bjerre, f. 27-07-1914 i Eltang sogn, barn Søren Peter Lyse Bjerre, f. 11-10-1915 i Kolding, barn Ulla Bjerre, f. 14-03-1919 i Kolding og 2 tjenestepiger, husassistenter i Vinhandel Bjerre Kilde: FT-opslag 67. FT1925_0053_00101. FT-1930 - 5. nov.: Helligkorsgade 22, matr. 353, Forhuset, stuen, Kolding Købstad - Ejer: S. Bjerre: Søren Bjerre, f. 14-02-1880 i Århus, gift, husfar, vinhandler. Peter Lyses Vinhandel Cathrine Bjerre, f. 05-12-1879 i Kolding, gift, husmor Kamma Bjerre, f. 19-12-1911 i Kolding, barn, for tiden i Paris, Frankrig >> Ruth Bjerre, f. 20-07-1913 i Kolding, barn, for tiden i Paris, Frankrig Aja Bjerre, f. 27-07-1914 i Eltang sogn, barn, skoleelev Søren Peter Bjerre, f. 11-10-1915 i Kolding, barn, skoleelev Ulla Bjerre, f. 14-03-1919 i Kolding, skoleelev Kilde: FT-opslag 111. FT1930_01448_00334 I 1947 bor familien Messmann på Dyrehavevej 5, Kolding. Kilde: Barns dåb.