Correll_Dohlmann

Karen Margrethe HansenAge: 81 years18991981

Name
Karen Margrethe Hansen
Birth October 27, 1899 31 19
Alias
Karen Margrethe Hansen Ehlers og Karen Margrethe Scharnweber f. Hansen

Christening December 17, 1899 (Age 51 days)
Birth of a brotherVilhelm Valdemar Messmann Hansen
November 17, 1903 (Age 4 years)
Birth of a brotherHenry Emilius Messmann Hansen
November 17, 1903 (Age 4 years)
Occupation
Syerske i 1916. Husassistent i 1921

Christening of a brotherVilhelm Valdemar Messmann Hansen
January 26, 1904 (Age 4 years)
Christening of a brotherHenry Emilius Messmann Hansen
January 26, 1904 (Age 4 years)
Death of a brotherVilhelm Valdemar Messmann Hansen
March 28, 1904 (Age 4 years)
Burial of a brotherVilhelm Valdemar Messmann Hansen
March 31, 1904 (Age 4 years)
Marriage of a parentJohan Heinrich EhlersAgnes Valborg MessmannView this family
August 4, 1912 (Age 12 years)
Death of a maternal grandmotherAnne Margrethe Pedersen
September 1, 1925 (Age 25 years)
Death of a motherAgnes Valborg Messmann
February 16, 1928 (Age 28 years)
MarriagePoul Emil Christian ScharnweberView this family
October 17, 1933 (Age 33 years)
Death of a brotherHenry Emilius Messmann Hansen
August 19, 1940 (Age 40 years)
Burial of a brotherHenry Emilius Messmann Hansen
August 23, 1940 (Age 40 years)
Death January 23, 1981 (Age 81 years)
Burial January 29, 1981 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 11, 1898Gentofte kirke
Divorce: about 1904
14 months
herself
4 years
younger brother
Vilhelm Valdemar Messmann Hansen
Birth: November 17, 1903 35 23Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: March 28, 1904Aalborggade 16, Kbh.
younger brother
Mother’s family with Johan Heinrich Ehlers - View this family
step-father
Johan Heinrich Ehlers
Birth: January 7, 1881Jægergaardsvej 20, Århus Vor Frue sogn
Death: June 9, 1944bopælen, Pilestræde 42 ??
mother
Marriage: August 4, 1912Sankt Johannes kirke, Kbh
Family with Hr_Karen Margrethe Hansen - View this family
husband
herself
son
Private
Family with Poul Emil Christian Scharnweber - View this family
husband
herself
Marriage: October 17, 1933Filipskirken, Kbh.

Shared note
Karen Margrethe Hansen alias Karen Margrethe Hansen Ehlers og Karen Margrethe Scharnweber f. Hansen Født: 27-10-1899 i Glasværksboligerne, Hellerup i Sion sogn, Kbh. og døbt 17-12-1899 i Sions kirke, Kbh. - datter af postbud Christian Arthur Hansen og hustru Agnes Valborg f. Messmann, 19 år gl. Faddere: Formand Hans Peter Eskildsen og hustru, Hellerup. Bud Niels Peter Jørgensen og hustru, Egegade 5. Enke Anna Margrethe Messmann, Glasværksboligerne. Forældrene viet 11-09-1898 i Gentofte kirke. Kilde: KB-opslag 130, nr. 187. Sions sogn, Kbh. K.M. År 1896-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155556#155556,25991796 Erhverv: Syerske i 1916. Husassistent i 1921 Gift 17-10-1933: Ungkarl, forsølver, Poul Emil Christian Scharnweber, boende Holmblads Vænge 2, Kbh. (f. 02-09-1908 i Filips sogn, Kbh., søn af bager Christian Carl Scharnweber og hustru Emma Katrine f. Jacobsen, Holmblads Vænge 2, Kbh.) gifter sig 17-10-1933 i Filipskirken, Kbh. med pige, husassistent Karen Margrethe Hansen, boende Store Møllevej 7 (f. 27-10-1899 i Sions sogn. Datter af afdød postbud Christian Arthur Hansen og ligeledes afdøde hustru Agnes Valdborg, f. Messmann. Vidner: Brudgommen far og Ella Møllgaard. KIlde: KB-opslag 65, nr. 58. Filips sogn, Kbh. K.M. K.M. År 1931-1939. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149440#149440,24715520 Død 23-01-1981: Karen Margrethe Scharnweber f. Hansen, dør 23-01-1981 på Sønderbro hospital, Kbh., 81 år gl. Født 27-10-1899 i Sions sogn, Kbh. Gift med Poul Emil Christian Scharnweber. Bopæl: Norgesgade 62, Kbh. i Nathanaels sogn. Hun bliver bisat 29-01-1981 fra Sundby kirke og ført til Sundby krematorium. Urne på Vor Frelsers kirkegård, Kbh. Kilde: Kbhs. Begravelsesprotokol. Folketællinger og bosteder: FT-1916: Blegdamsvej 134, 2. sal, tv. Kbh.: Ehlers, Johan Henrik, f. 07-01-1881 i Århus, gift, husfar, tjener Ehlers, Agnes Valborg, f. 27-05-1880 i Kbh., gift, husmor >> Hansen, Karen Margrethe, f. 27-10-1899 i Kbh., ugift, datter, syerske Kilde: FT-opslag 1167-69. FT1916_08009_00049-51. FT-1921: Gammel Kalkbrænderivej 6, Kbh. - Villa: Ejer: Carl P. Olsen: Olsen, Carl Peter, f. 19-05-1881 i Vallensbæk, tilflyttet derfra i 1896, husfar, slagtermester Olsen, Olga, f. 10-01-1888 i Århus, tilflyttet derfra i 1904, husmor Olsen, May, f. 19-02-1919 i Kbh., datter Olsen, Oda, f. 26-09-1916 i Kbh., datter >> Karen Magrethe Hansen, f. 27-10-1899 i Kbh., husassistent Kilde: FT-opslag 5. FT1921_00017_00766 Bopæl meldt i Kbh. - udfærdiget 01-11-1915 >> Karen Margrethe Hansen Ehlers, f. 27-10-1899 i Kbh. Adresser: 01-11-1915: Fra Fuglebjerg til Blegdamsvej 134, 2. sal. 01-11-1916: Udtrukket 01-11-1922: Heinesgade 14 01-05-1923: Franklinsgade 4, 2. sal 30-08-1923: Ryesgade 112 B, 3. sal: Hjemme Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3266, rulle 0007, station 7 (Østerbro) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1920 >> Karen Margrethe Hansen, f. 27-10-1899 i København Adresser: 01-11-1920: Fra Aarhus til Ryesgade 112 B, 3. 20-01-1921: Gammel Kalkbrænderi Vej 6 - hos Olsen 01-11-1921: Strandvej 25 - hos F. Hass 01-05-1922: Frederikssundsvej 26 B , 2. 01-11-1922: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum). Filmrulle 0010. Registerblad 2597 (unikt id: 2386372) Sønnen: Hans Preben Hansen i FT-1925: FT-1925: København, Ryesgade 112 B, 3., th.: Ehlers, Johan Heinrich, f.07-01-1881 i Århus, gift, husfar, tjener. Boet på adr. pr. 01-11-1924 Ehlers, Agnes Valborg, f. 27-05-1880 i Kbh., gift, husmor, husmor (læs: hustru). Boet på adr. pr. 01-11-1924 >> Hansen, Hans Preben, f. 26-03-1922 i Kbh., ugift, barnebarn, Boet på adr. pr. 01-11-1924 (Hans Preben er søn af ugift Karen Margrethe Hansen) Kilde: FT-opslag 1617-1618. FT1925_0427_00454