Correll_Dohlmann

Anne MessmannAge: 68 years19382006

Name
Anne Messmann
Birth October 10, 1938 29 25
Alias
Anne Holmskov f. Messmann og Anne Søndergaard f. Messmann

Christening November 18, 1938 (Age 39 days)
Adoption August 25, 1944 (Age 5 years)
Death of a paternal grandmotherEmilie Nielsine Jensen
April 20, 1956 (Age 17 years)
Death of a maternal grandfatherSøren Bjerre
September 13, 1959 (Age 20 years)
Death of a fatherBørge Emil Messmann
December 13, 1978 (Age 40 years)
Death of a motherRuth Bjerre
January 17, 2003 (Age 64 years)
Death December 15, 2006 (Age 68 years)
Burial December 19, 2006 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Lone Messmann
sister
Helle Messmann
brother
Søren Peter Messmann
Family with Frank Ingelev Peder Holmskov - View this family
husband
Frank Ingelev Peder Holmskov
herself
son
Private
daughter
Private
Family with Private - View this family
husband
Private
herself

Shared note
Anne Messmann Oprindelig døbt Anne Bjerre *) alias Anne Holmskov f. Messmann og Anne Søndergaard f. Messmann Født: 10-10-1938 på Odense Klinik, Hunderupvej 61, Odense Thomas Kingos sogn og døbt 18-11-1938 i Odense Thomas Kingos kirke. Datter af danselærerinde Ruth Bjerre, f. 20-07-1913 i Kolding, boende Hunderupvej 61. Fader: Filmproducent Børge Helmer Stiig Jensen, f. 10-09-1907, boende Edvard Brandesgade 10, Odense. Anmærkn.: Faderskabet fastslået for Odense Købstads ret d. 8-11-1938. I h.t. kgl. adoptionsbevilling af 25-08-1944 adopteret af styrmand Børge Emil Messmann boende, Agtrupvej 7, Kolding (der nu er i ægteskab med barnets moder og viet 04-10-1941 i Nr. Bjert kirke, Vejle amt). *) Navneændring meldt til Folkereg. 29-08-1944. Kilde: KB-opslag 234, nr. 111. Odense Thomas Kingos sogn. År 1935-1941. KB_1892_O133_G_006_0231a-FK. Gift 1.g. 23-04-1960: Ugift, salgschef af N.Y. New York, USA, Frank Ingelev Peder Holmskov (f. 08-01-1934 i Haderslev domsogn, søn af grosserer Hans Thorkild Holmskov og hustru Tove Kirstine Ingelev Christensen, Vejle) gifter sig 23-04-1960 i Kolding Sct. Nikolaj kirke med ugift, danse- og gymnastiklærerinde af Kolding, Anne Messmann, f. 10-10- 1938 i Odense Thomas Kingos sogn, datter af kaptajn Børge Emil Messmann og hustru Ruth Bjerre, Kolding. (Anne dør15-12-2006 i Børkop). Kilde: KB-opslag 59, nr. 21, side 55. Kolding Sct. Nikolaj sogn. Brusk H. Vejle a. År 1959-1964. KB_1892_C469_G_042D_0055a-V Parret får sammen 2 børn. Gift 2.g. efter 1964: Christen Søndergaard, praktiserende læge, gifter sig med Anne Messmann. Død 15-12-2006: Anne Søndergaard f. Messmann dør 15-12-2006 i Børkop, 68 år gl. og bliver begravet 19-12-2006 fra Sønder Bjert kirke. Kilde: Anne Messmann (Virum) I 1947 bor familien Messmann på Dyrehavevej 5, Kolding.