Correll_Dohlmann

Berthine Kirstine ChristensenAge: 75 years18391914

Name
Berthine Kirstine Christensen
Birth April 23, 1839
Alias
Berthine Kirstine Vetli f. Christensen

Christening June 9, 1839 (Age 47 days)
MarriageOle VetliView this family
July 3, 1870 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Laurine Petrine Vetli
October 19, 1878 (Age 39 years)
Christening of a daughterAnna Laurine Petrine Vetli
January 26, 1879 (Age 39 years)
Marriage of a childMartin Thorvald HornungAnna Laurine Petrine VetliView this family
May 30, 1908 (Age 69 years)
Death of a daughterAnna Laurine Petrine Vetli
September 23, 1913 (Age 74 years)
Burial of a daughterAnna Laurine Petrine Vetli
September 27, 1913 (Age 74 years)
Death of a husbandOle Vetli
before 1914 (Age 74 years)

Death August 13, 1914 (Age 75 years)
Burial August 19, 1914 (6 days after death)
Family with Ole Vetli - View this family
husband
herself
Marriage: July 3, 1870Garnisonskirken, Kbh.
8 years
daughter

Shared note
Berthine Kirstine Christensen alias Berthine Kirstine Vetli f. Christensen Født: 23-04-1839 i Svendborg og døbt 09-06-1839 i Svendborg Vor Frue kirke - datter af matros, sømand Peter Christensen (Mühle) og hustru Laurine Bertholine f. Schmidt. Kilde: KB-opslag 90, nr. 7. Svendborg Vor Frue. År 1835-1847. KB_O388_A_006_K04-01-A. Gift 03-07-1870: Ungkarl Ole Nielsen, værtshusholder på 28 år gifter sig 03-07-1870 i Garnisonskirken, Kbh. med pigen Berthine Kirstine Christensen på 31 år, Amaliegade 23. Kilde: KB-opslag 67, nr. 59. Garnisons. År 1867-1877. KB_019_2_024_K03-13-A. Død 13-08-1914: Berthine Kirstine Vetli f. Christensen, enke dør 13-08-1914 på Øresundshospitalet, Helsingør, 75 år gl. og bliver begravet 19-08-1914 fra Rosenvængets sogn på Assistens kirkegård. Adresse ved død: Ribegade 12, 2. Kilde: KB-opslag 180, nr. 30. Rosenvænget. År 1912-1921. KB_1892_022_3_008_0178a-DK. Folketælling: FT-1911: Jagtvej 9, 2. sal, tv., København: Anna Kirstine Hornung, enke, f. 14-01-1855 i Kbh., husmor, lever af privat formue >> Berthine Kirstine Vetli f. Christensen, f. 23-04-1839 i Svendborg, tilflyttet Kbh. fra Helsingør i 1864, fhv. værtshusholderske og enke efter Ole Vetli. (Berthine Kirstine er mor til Anna Laurine Petrine Hornung f. Vetli, der er g.m. Martin Thorvald Hornung, boende samme sal til højre). Jens Jørgensen, f. 13-12-1827 i Veksebo, Asminderød sogn, enkemand, tilflyttet fra Helsingør i 1849. Slægtning (læs: Jens Jørgensen er far til Anna Kirstine Hornung f. Jørgensen), fhv. skomagermester. På 2. sal. th. bor: ID 125-7h5c: Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., gift, husfar, pianofabrikant Anna Laurine Hornung, f. 19-10-1878 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h5c1: Børge Thorvald Hornung, f. 12-06-1909 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-1911, Jagtvej 9. Kbh. FT-opslag 20. FT1911_0024_00723.