Correll_Dohlmann

Lilli HolmAge: 62 years19111974

Name
Lilli Holm
Birth October 12, 1911 20 20
Alias
Lilli Christiansen f. Holm

Christening April 8, 1912 (Age 5 months)
Death of a paternal grandfatherCarl Frederik Holm
June 5, 1912 (Age 7 months)
Marriage of parentsGeorg Lenius HolmHelga Victoria OlsenView this family
April 23, 1914 (Age 2 years)
Birth of a sisterEmmy Holm
September 25, 1914 (Age 2 years)
Christening of a sisterEmmy Holm
April 4, 1915 (Age 3 years)
Birth of a brotherPoul Holm
April 25, 1919 (Age 7 years)
Christening of a brotherPoul Holm
August 10, 1919 (Age 7 years)
Birth of a brotherJørgen Holm
November 23, 1924 (Age 13 years)
Christening of a brotherJørgen Holm
December 26, 1924 (Age 13 years)
Death of a paternal grandmotherHedevig Camilla Hoff
June 28, 1927 (Age 15 years)
Death of a sisterEmmy Holm
March 11, 1944 (Age 32 years)
Burial of a sisterEmmy Holm
March 16, 1944 (Age 32 years)
Birth of a son
#1
Lars Christiansen
May 4, 1944 (Age 32 years)
Christening of a sonLars Christiansen
July 16, 1944 (Age 32 years)
Death of a brotherPoul Holm
September 28, 1960 (Age 48 years)
Burial of a brotherPoul Holm
September 1960 (Age 48 years)
Death of a motherHelga Victoria Olsen
July 18, 1968 (Age 56 years)
Death after April 1974 (Age 62 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 23, 1914Nakskov Skt. Nikolai kirke
-3 years
herself
3 years
younger sister
5 years
younger brother
6 years
younger brother
Family with Harry Christiansen - View this family
husband
herself
son
son
Claus Christiansen

Shared note
ID 30-5d1a: Lilli Holm alias Lilli Christiansen f. Holm Født: 12-10-1911 på Prinsessegade 53, 3. sal, over Gården, Kbh. i Vor Frelser sogn, Kbh. og døbt 08-04-1912 i Vor Frelser kirke, Kbh. - datter af ugift fabriksarbejderske Helga Viktoria Olsen på 20 år og udlagt barnefader (ID 30-5d1) cigararbejder Georg Holm. Faddere: Cigararbejder Jørgensen og hustru Johanne Jørgensen, Prinsessegade 75 D. Fru Amalie Jørgensen, Prinsessegade 53. Faderen. Anm.: Ti-mdrs.dagen i Nakskov. Ministerialbog. Skrivelse 17-01-1912. Erklæring fra faderen af 06-04-1912. Kilde: KB-opslag 206, nr. 90. Vor Frelser. År 1908-1913. KB_1892_047_3_072_0205a-FK Konfirmeret 04-10-1925: Lilli Holm f. 12-10-1911 i Vor Frelser sogn, Kbh. og døbt 08-04-1912 i Vor Frelser kirke, Kbh., bliver konfirmeret 04-10-1925 i Nakskov Skt. Nikolai kirke. Datter af købmand Georg Holm og hustru Helga Viktoria Olsen, Taarsvej 116, Nakskov. Kilde: KB-opslag 182, nr. 132. Nakskov Skt. Nikolai. Lolland Nørre h. Maribo a. År 1923-1929. KB_1892_579_3_029_0179a-CP. Frk. Lilli Holm, boede Kastanjevej 8, Nakskov *), står i dec. 1939 fadder ved niecen Birgit Højbjerg-Pedersen's dåb. *) Kastanievej hedder i dag Strandpromenaden, den var privatvej frem til ca. 1921, her havde Nakskov Skibsværft nogle af sine arbejderboligere. Kilde: Nakskov Lokalhistoriske Arkiv I dec. 1939 står fru Helga Holm, boende Kristianehøj 198, Søborg, fadder ved datterdatteren Birgit Højbjerg-Pedersens dåb. Gift 11-07-1940: Lilli Holm og Harry Christiansen borgerligt viet 11-07-1940 i Nakskov. Kilde: Sønnen Lars Christiansens fødsel og dåb. Parret får sammen to sønner: ID 30-5d1a1: Lars Christiansen ID 30-5d1a2: Claus Christiansen. Lilli og Harry har først en bagerbutik i Nakskov. Muligvis på Tårsvej. Bopæl samme sted. Sidenhen flytter de til Nykøbing Falster, hvor de får en stor kiosk på Gaabensevej 2 (?). De bor selv på Thorsensvej i Nykøbing F. Lilli og Harry er begge døde. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm Folketællinger: FT-1916: Tårsvej 71, Nakskov: ID 30-5d1: Georg Lenius Holm, f. 18-04-1891 i Nakskov, gift, husfader, cigarmager, Cigarfabrik Henriksen, Østergade Helga Victoria Holm, f. 19-08-1891 i Nakskov, gift, husmoder, arbejderske, kondenseringsfabrik >> ID 30-5d1a: Lilli Holm, f. 12-10-1911 i København, ugift, barn ID 30-5d1b: Emmy Holm, f. 25-09-1914 i Nakskov, ugift, barn Kilde: FT-opslag 79. FT1916_00045_00269 FT-1921: Tårsvej 116, Nakskov, forhus - ejer: G. L. Holm: ID 30-5d1: Georg Lenius Holm, f. 18-04-1891 i Nakskov, gift, detailhandler Helga Viktoria Holm, f. 19-08-1891 i Nakskov, gift, husmor >> ID 30-5d1a: Lili Holm, f. 12-10-1911 i København, ugift, barn ID 30-5d1b: Emmy Holm, f. 25-09-1914 i Nakskov, ugift, barn ID 30-5d1c: Paul Holm, f. 25-04-1919 i Nakskov, ugift, barn Kilde: FT-opslag 103-104. FT1921_00107_01053. FT-1925: Tårsvej 116, Nakskov - ejer Georg Holm: ID 30-5d1: Georg Lenius Holm, f. 18-04-1891 i Nakskov, gift, husfar, detailhandler - familien boede den 05-11-1924: samme sted Helga Viktoria Holm, f. 19-08-1891 i Nakskov, gift, husmor >> ID 30-5d1a: Lilli Holm, f. 12-10-1911 i København, barn ID 30-5d1b: Emmy Holm, f. 25-09-1914 i Nakskov, barn ID 30-5d1c: Poul Holm, f. 25-04-1919 i Nakskov, barn ID 30-5d1d: Jørgen Holm, f. 23-11-1924 i Nakskov, barn Kilde: FT-opslag 148-149. FT1925_0071_00645. FT-1930: Tårsvej 116, Nakskov: ID 30-5d1: Georg Lenius Holm, f. 18-04-1891 i Nakskov, Tobaksarbejder, Detailhandler, A/S N. B. Clemmesen Helga Viktoria Holm, f. 19-08-1891 i Nakskov >> ID 30-5d1a: Lilli Holm, f. 12-10-1911 i København, Kontorist, A/S OTA ID 30-5d1b: Emmy Holm, f. 25-09-1914 i Nakskov, Ekspeditrice, L. L. Holm ID 30-5d1c: Poul Holm, f. 25-04-1919 i Nakskov ID 30-5d1d: Jørgen Holm, f. 23-11-1924 i Nakskov Kilde: FT-opslag 174-175. FT1930_01016_00773 Den 23-04-1939 bor cigarmager Georg Lenius Holm og hustru Helga Victoria Olsen på Kastanievej 8, Nakskov. *) Kilde: Emmy Holms vielse i Nakskov kirke. *) Kastanievej hedder i dag Strandpromenaden, den var privatvej frem til ca. 1921, her havde Nakskov Skibsværft nogle af sine arbejderboligere. Kilde: Nakskov Lokalhistoriske Arkiv Familien flytter herefter med deres andre børn til København (Frederiksborgvej 158).