Correll_Dohlmann

Karla Elisabeth JensenAge: 64 years19031968

Name
Karla Elisabeth Jensen
Birth May 15, 1903 33 31
Alias
Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen

Christening July 5, 1903 (Age 51 days)
Death of a maternal grandfatherJacob Carl Galle
April 6, 1910 (Age 6 years)
Death of a maternal grandmotherWilhelmine Sophie Elisabeth Kähler
August 24, 1920 (Age 17 years)
Death of a paternal grandmotherCaroline Christine Ellermann
1921 (Age 17 years)

Death of a motherElisabeth Mariane Galle
January 27, 1923 (Age 19 years)
Death of a fatherEmil Carl Jensen
February 16, 1951 (Age 47 years)
Death of a husbandHjalmar Christian Emanuel Wennerberg
November 9, 1965 (Age 62 years)
Occupation
Ekspeditrice

Death April 24, 1968 (Age 64 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 10, 1896Frederiksberg kirke
7 years
herself
Family with Otto Jørgensen - View this family
husband
herself
daughter
Annie Elisabeth Jørgensen
son
Ejner Emil Jørgensen
Family with Hjalmar Christian Emanuel Wennerberg - View this family
husband
herself
son
Private
Otto Jørgensen + Amalie Margrethe Hasselbalch - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 25, 1947Kristkirke, Kbh.

Shared note
Karla Elisabeth Jensen alias Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen Født: 15-05-1903 på Nørre Alle 11, Kbh. i Skt. Johannes sogn og døbt 05-07-1903 i Skt. Andreas kirke, Kbh. - datter af Emil Carl Jensen, galanterihandler, og hustru Elisabeth Mariane Galle på 33 år. Faddere: Fru Vilhelmine Galle. Agent Amandus Galle, Ægirsgade 18, 1. Tømmerhandler Chr. Jensen, Vesterbrogade 45. Forældrene viet 10-07-1896 i Frederiksberg kirke. Flyttet til Rømersgade 27. Kilde: KB-opslag 225, nr. 121. Skt. Johannes. År 1900-1907. KB_1892_010_3_040_0220a-FK Erhverv: I 1925 - ekspeditrice. Gift 07-05-1925: Otto Jørgensen, ugift fabrikant, boende Drejøgade 2, st., Kbh. (f. 25-04-1890 i Skt. Johannes sogn, Kbh., søn af arbejdsmand Ernst Valdemar Jørgensen og hustru Emilie Saxild), gifter sig 07-05-1925 i Trinitatis kirke, Kbh. med ugift ekspeditrice Karla Elisabeth Jensen, boende Linnesgade 20, 1. sal, Kbh. (f. 15-05-1903 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af galanterihandler Emil Carl Jensen og hustru Elisabeth Mariane Galle). Forlovere: Holger Jørgensen, tobaksfabrikant, Monrads Alle 11 og brudens fader. Kilde: KB-opslag 82, nr. 18. Trinitatis. År 1921-1942. KB_1892_012_3_076_0079a-V. Skilt 14-05-1943: Otto og Karla bliver skilt iht. kgl. bevilling No. 1976 af 14-05-1943. Kilde: Otto Jørgensens 2. ægteskab. Otto Jørgensen og hustru Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen får sammen 2 børn: Annie Elisabeth Jørgensen Ejner Emil Jørgensen Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen flytter efter sin skilsmisse sammen med Hjalmar Emanuel Wennerberg. Parret får sammen en søn i 1946. Død 24-04-1968: Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen dør 24-04-1968 på Frederiksberg hospital, 64 år gl. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm