Correll_Dohlmann

Grete Marie Katrine PedersenAge: 93 years19162009

Name
Grete Marie Katrine Pedersen
Birth January 19, 1916
Alias
Grethe Marie Katrine Pedersen og Grete Marie Katrine Lundberg f.Pedersen

Hjemmedøbt June 12, 1916 (Age 4 months)
Birth of a son
#1
Ole Corell Lundberg
October 25, 1938 (Age 22 years)
Christening of a sonOle Corell Lundberg
December 26, 1938 (Age 22 years)
Death of a husbandCarl Corell Lundberg
February 23, 1974 (Age 58 years)
Burial of a husbandCarl Corell Lundberg
February 1974 (Age 58 years)
Death of a sonOle Corell Lundberg
June 8, 2000 (Age 84 years)

Death May 30, 2009 (Age 93 years)

Family with Carl Corell Lundberg - View this family
husband
herself
daughter
Kirsten Lundberg
son
Ole Corell Lundberg
Birth: October 25, 1938 27 22Mosevej 12, Søborg, Søborggård sogn
Death: June 8, 2000
son
Jørgen Lundberg

Shared note
Grete Marie Katrine Petersen alias Grete Marie Katrine Pedersen, Grethe Marie Katrine Petersen og Grethe Marie Katrine Lundberg f. Pedersen Født: 19-01-1916 i Isterød, Birkerød sogn og døbt 12-06-1916 i Birkerød kirke - datter af arbejdsmand Niels Peter Petersen på 30 år og hustru Ane Katrine Maren Marie Petersen f. Jørgensen på 25 år. Faddere: Enke Kristine Johansen, Isterød. Pige Jenny Ludovika Jørgensen, Grønne gade. Garderhusar Jens Viggo Jørgensen, Kbh. Faderen. Kilde: KB-opslag 109, nr. 2. Birkerød s., Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1914-1919. KB_1892_185_3_012_0127a-FK. Gift 25-12-1934: Ugift, blikkenslager Carl Corell Lundberg, Isterød, Birkerød sogn (f. 27-10-1910 i Skive, Viborg amt, søn af blikkenslager Mads Kristian Jensen Lundberg og hustru Amalie Sofie Lundberg f. Corell) gifter sig 25-12-1934 i Hørsholm kirke med ugift husassistent Grethe Marie Katrine Petersen, Isterød (f. 19-01-1916, i Isterød, datter af arbejdsmand Niels Peter Petersen og hustru Ane Katrine Maren Marie Petersen f. Jørgensen. Kilde: KB-opslag 240, side 316. Birkerød s., Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1933-1939. KB_1892_185_3_016_0316a-V. Død 30-05-2009: Grethe Marie Katrine Lundberg f. Pedersen dør 30-05-2009. Hun bliver begravet på Skive Kirkegård. Enke efter Carl Correll Lundberg (1910-1974). Kilde: (ID 56-4e5e2a) Kirsten Lundberg