Correll_Dohlmann

Hjalmar Christian Emanuel WennerbergAge: 76 years18891965

Name
Hjalmar Christian Emanuel Wennerberg
Birth June 21, 1889
Alias
Hjalmar Wennerberg

Christening October 6, 1889 (Age 3 months)
Occupation
Tjener

Death November 9, 1965 (Age 76 years)
Family with Karla Elisabeth Jensen - View this family
himself
wife
son
Private
Otto Jørgensen + Karla Elisabeth Jensen - View this family
wife’s husband
wife
step-daughter
Annie Elisabeth Jørgensen
step-son
Ejner Emil Jørgensen

Shared note
Hjalmar Christian Emanuel Wennerberg alias Hjalmar Wennerberg Født: 21-06-1889 på Vinstrupsvej 14, Frbg. og døbt 06-10-1889 i Frederiksberg kirke - søn af snedker Per Andersson Wennerberg og hustru Emma Kristine Bolette Wennerberg f. Claussen på 36 år, boende Vinstrupsvej 14, Frbg. Kilde: KB-opslag 233. nr. 353. Frederiksberg. År 1887-1890. KB_64_2_029_K08-24-A. Erhverv: Tjener Karla Elisabeth Jørgensen f. Jensen flytter efter sin skilsmisse fra Otto Jørgensen sammen med Hjalmar Christian Emanuel Wennerberg. Parret får sammen en søn i 1946. Død 09-11-1965: Hjalmar Christian Emanuel Wennerberg dør 09-11-1965 i Valby, 76 år gl. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm