Correll_Dohlmann

Ingeborg Signe Simonia AndersenAge: 84 years19101994

Name
Ingeborg Signe Simonia Andersen
Birth March 22, 1910
Alias
Ingeborg Signe Simonia Seitzberg f. Andersen

Christening November 20, 1910 (Age 7 months)
Birth of a son
#1
Paul Walther Seitzberg
November 23, 1929 (Age 19 years)
Christening of a sonPaul Walther Seitzberg
November 23, 1930 (Age 20 years)
Death of a husbandWalther Carlo Rudolf Borngräber Seitzberg
January 28, 1973 (Age 62 years)

Death May 27, 1994 (Age 84 years)

Shared note
Ingeborg Signe Simonia Andersen alias Ingeborg Signe Simonia Seitzberg f. Andersen Født: 22-03-1910 i Lundtofte, Kgs. Lyngby sogn og døbt 20-11-1910 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn - datter af arbejder Peter Andersen og hustru Beate f. Meier, 31 år gl. Forældrene viet 08-03-1897 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn Kilde: KB-opslag 229, nr. 28. Kongens Lyngby. År 1903-1912. KB_1892_135_3_022_0255a-FK. Gift 20-02-1935: Walther Carlo Rudolf Borngräber Seitzberg, blikkenslager, gifter sig borgerligt 20-02-1935 på Lyngby rådhus, Kongens Lyngby med Ingeborg Signe Simonia Andersen. Kilde: Datteren Jytte Inge's fødsel og dåb. Parret får sammen 5 børn. Død 27-05-1994: Ingeborg Signe Simonia Seitzberg f. Andersen dør 27-05-1994, 84 år gl. Kilde: Datteren Jytte Inge Bivona via Kirsten Seitzberg Graham Folketælling og bosteder: FT-1930 - 5. nov.: Islandsvej 9, Brede, Kgs. Lyngby: Landsogn, Lyngby, Sokkelund, København: Carlo Edvin Seitzberg, f. 27-11-1882 i Kbh., gift, husfar, smed hos I.C. Modevig Brede, gift 27-01-1906, 5 levende børn i ægteskabet. - Bopæl den 05-11-1929: Islandsvej 9, Brede, Kgs. Lyngby Martha Emma Louise Seitzberg f. Borngräber, f. 28-03-1887 i Frankfurt an der Oder, Tyskland. - , gift, husmor. Bopæl den 05-11-1929: Islandsvej 9, Brede, Kgs. Lyngby. gift 27-01-1906, 5 levende børn i ægteskabet. Walther Carlo Rudolf Borngräber Seitzberg, f. 14-03-1908 i Kgs. Lyngby sogn, ugift, søn - Bopæl den 05-11-1929: Islandsvej 9, Brede, Kgs. Lyngby. Blikkenslager. Arbejdsløs Else Borngräber Seitzberg, f. 20-02-1910 i Kgs. Lyngby sogn, ugift, datter - Bopæl den 05-11-1929: Holbæksvej 10, Kgs. Lyngby. Husassistent i Kgs. Lyngby Ebba Martha Borngräber Seitzberg, f. 09-12-1916 i Brede, Kgs. Lyngby sogn, ugift, datter - Bopæl den 05-11-1929: Islandsvej 9, Brede, Kgs. Lyngby. Er i hjemmet Frode Petersen (alias Frode Anders Harald Martinus Petersen) f. 13-10-1905 i Kbh., ugift, svigersøn - Bopæl den 05-11-1929: Malmmosevej 37, Holte. Spoleskifter hos Kbh. Gardinfabrik, Kgs. Lyngby >> Ingeborg Signe Simonia Andersen (alias Ingeborg Signe Simonia Seitzberg f. Andersen), f. 22-03-1910 i Lundtofte, Kgs. Lyngby sogn, ugift, svigerdatter - Bopæl den 05-11-1929: Lundtoftevej 39, Kgs. Lyngby. Husassistent. Arbejdsløs. Dreng Andersen - senere Seitzberg (alias Paul Walther Seitzberg), f. 23-11-1929 på Rigshospitalet, Kbh., sønnesøn (læs: søn af Walther Carlo og Ingeborg Signe Simonia) Kilde: FT-opslag 1833. FT1930_03067_00009. I 1944 bor familien på Nøjsomhedsvej 2, Lundtofte, Kgs. Lyngby sogn if. Jytte Inges dåb. Ægteparret bosætter sig på Frederiksdalsvej i Virum.