Correll_Dohlmann

Erik Frantz Thorkild AndersenAge: 65 years19101976

Name
Erik Frantz Thorkild Andersen
Birth August 19, 1910
Alias
Tolle

Christening October 23, 1910 (Age 2 months)
Occupation
Maskinarbejder. Montør

Death February 24, 1976 (Age 65 years)

Burial 1976 (Age 65 years)
Family with Anna Elisabeth Hansen - View this family
himself
wife
daughter
Vivi Birthe Andersen

Shared note
Erik Frantz Thorkild Andersen alias Erik Frantz Thorkild (Tolle) Andersen Født: 19-08-1910 på Rigshospitalets Fødeafdeling A, Kbh. og døbt 23-10-1910 i Sundby kirke, Kbh. - søn af lagerarbejder Jens Andersen og hustru Hanne Sophie f. Nielsen på 38 år. Bopæl: Skotlandsgade 10, 3. sal, Kbh. Anm.: Faderens fødeland: Danmark. Forældrene cop. 23-10-1898 i Citadelskirkenm Kbh. Kilde: KB-opslag 2, nr. 4. Rigshospitalet. År 1910-1911. KB_1892_076A_3_001_0001a-FM Se også Sundby kirkes KB: Erik Frantz Thorkild Andersen født 19-08-1910 på Den Kgl. Fødselsstiftelse (Rigshospitalet) og døbt 23-10-1910 i Sundby kirke, Kbh. - søn af lagerarbejder Jens Andersen og hustru Hanne Sophie f. Nielsen. Faddere: Snedker Carl Petersen, Sølvgade 96, 2. sal. Tømrer Carl Hansen, Industribygningen. Ugift Anna Hansen, Sofievej 8. Faderen, Skotlandsgade 10, 3. sal. Forældrene viet 23-10-1898 i Citadelskirken, Kbh. KB-opslag 118, nr. 122c. Sundby. År 1908-1910. KB_1892_044_3_018_0117a-FM. Erhverv: Maskinarbejder i 1934. Montør. Gift 11-11-1934: Erik Frantz Thorkild Andersen, ungkarl, maskinarbejder, boende Hellasvej 33 (f. 19-08-1910 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., søn af formand Jens Andersen og hustru Hanne Sophie f. Nielsen, Hellasvej 33) gifter sig 11-11-1934 i Filipskirken, Kbh. med Anna Elisabeth Hansen, pige, husassistent, boende Hellasvej 22 (f. 08-10-1911 i Brorsons sogn, datter af afdøde maskinarbejder Anders Hansen og efterlevende hustru Hansine f. Andersen, Hellasvej 22). Forlovere: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 110, nr. 103. Filip. År 1931-1939. KB_1892_037_3_019_0107a-V. Død 24-02-1976: Erik Frantz Thorkild Andersen dør 24-02-1976, 65 år gl. og bliver begravet fra Simon Peters kirke, Kbh. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm Parret får sammen 2 børn: Ove Andersen og Vivi Birthe Andersen Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm