Correll_Dohlmann

Anna Elisabeth HansenAge: 86 years19111998

Name
Anna Elisabeth Hansen
Birth October 8, 1911
Alias
Anna Elisabeth Andersen f. Hansen

Christening December 26, 1911 (Age 2 months)
Death of a husbandErik Frantz Thorkild Andersen
February 24, 1976 (Age 64 years)

Burial of a husbandErik Frantz Thorkild Andersen
1976 (Age 64 years)
Death April 11, 1998 (Age 86 years)

Burial 1998 (Age 86 years)
Family with Erik Frantz Thorkild Andersen - View this family
husband
herself
daughter
Vivi Birthe Andersen

Shared note
Anna Elisabeth Hansen alias Anna Elisabeth Andersen f. Hansen Født: 08-10-1911 på Skyttegade 28, 2. sal, Kbh. i Brorsons sogn og døbt 26-12-1911 i Sundby kirke, Kbh. - datter af maskinarbejder Anders Hansen og hustru Hansine f. Andersen på 21 år. Faddere: Ugift Anna Hansen, Saltofte. Ugift Christine Jørgensen, Fredensborg. Maskinarbejder H.P. Hansen, Birkerød, og barnets fader. Anm.: Forældrene viet 21-05-1911 i Vor Frelsers kirke, Kbh. Meldt flytning til Spaniensgade 11A. Kilde: KB-opslag 273, nr. 74. Brorsons. År 1901-1912. KB_1892_003_3_003_0272a-FK. Gift 11-11-1934: Erik Frantz Thorkild Andersen, ungkarl, maskinarbejder, boende Hellasvej 33 (f. 19-08-1910 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., søn af formand Jens Andersen og hustru Hanne Sophie f. Nielsen, Hellasvej 33) gifter sig 11-11-1934 i Filipskirken, Kbh. med Anna Elisabeth Hansen, pige, husassistent, boende Hellasvej 22 (f. 08-10-1911 i Brorsons sogn, datter af afdøde maskinarbejder Anders Hansen og efterlevende hustru Hansine f. Andersen, Hellasvej 22). Forlovere: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 110, nr. 103. Filip. År 1931-1939. KB_1892_037_3_019_0107a-V. Død 11-04-1998: Anna Elisabeth Andersen f. Hansen dør 11-04-1998, 86 år gl. og bliver begravet fra Korsvejskirken, Kastrup. Sidste bopæl: Listedvej 64, Kastrup. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm Parret får sammen 2 børn: Ove Andersen og Vivi Birthe Andersen Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm