Correll_Dohlmann

Rasmus Christensen HajAge: 79 years18121891

Name
Rasmus Christensen Haj
Birth October 4, 1812
Alias
Rasmus Christensen Hai og Rasmus Christensen

Christening December 19, 1812 (Age 2 months)
MarriageMaren Kirstine ChristensdatterView this family
July 10, 1852 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Kirstine Rasmussen
July 4, 1868 (Age 55 years)
Christening of a daughterMaren Kirstine Rasmussen
September 6, 1868 (Age 55 years)
Death of a wifeMaren Kirstine Christensdatter
April 9, 1874 (Age 61 years)
Burial of a wifeMaren Kirstine Christensdatter
April 15, 1874 (Age 61 years)
Marriage of a childJulius OlsenMaren Kirstine RasmussenView this family
May 5, 1888 (Age 75 years)
Death December 5, 1891 (Age 79 years)
Burial December 13, 1891 (8 days after death)
Shared note
Rasmus Christensen Haj alias Rasmus Christensen Hai og Rasmus Christensen Født: 04-10-1812 i Næsby, Vestenskov sogn og døbt 19-12-1812 i Vestenskov kirke. Kilde: KB-opslag 5. Nr. 16. Vestenskov sogn. E.M. År 1809-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17119695#158564,26637707 Gift ca. 1867: Rasmus Christensen Haj gifter sig med Maren Kirstine Christensdatter. Kilde: Datteren Maren Kirstine Rasmussens fødsel og dåb i 1868 Død 05-12-1891: Enkemand og fattiglem i Vestenskov Fattighus, Rasmus Christensen Haj dør 05-12-1891 i Vestenskov Fattighus, 79 år gl. og bliver begravet 13-12-1891 fra Vestenskov kirke. Kilder: KB-opslag 206, nr. 10. Vestenskov s., Lolland Sønder h. Maribo a. H.M. År 1865-1892. KB_570_2_005_K08-05-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=206533#206533,39208167 samt KB-opslag 83. nr. 10. Vestenskov s., Lolland Sønder h. Maribo a. K.M. År 1882-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158569#158569,26638656