Correll_Dohlmann

Maren Kirstine ChristensdatterAge: 46 years18281874

Name
Maren Kirstine Christensdatter
Birth about 1828

Alias
Maren Kirstine Christensen

MarriageRasmus Christensen HajView this family
July 10, 1852 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Kirstine Rasmussen
July 4, 1868 (Age 40 years)
Christening of a daughterMaren Kirstine Rasmussen
September 6, 1868 (Age 40 years)
Death April 9, 1874 (Age 46 years)
Burial April 15, 1874 (6 days after death)
Shared note
Maren Kirstine Christensdatter alias Maren Kirstine Christensen Født: ca. 1828 Gift 10-07-1852: Ungkarl Rasmus Christensen (Haj) på 39 år, på Charlottenlund (Dannemare), gifter sig 10-07-1852 i Dannemare kirke med pigen Maren Kirstine Christensdatter på 24 år, på Charlottenlund (Dannemare) Tillysning: 16-05-1852. Kilde: KB-opslag 12, nr. 2 Dannemare sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21943617#434506,79091333 Død 09-04-1874: Maren Kirstine Christensdatter, gift med fattiglem R. Christensen Haj, dør 09-04-1874 i Vestenskov Fattighus, 46 år gl. og bliver begravet 15-04-1874 fra Vestenskov kirke. Kilder: KB-opslag 213, nr. 4 øverste del. Vestenskov s., Lolland Sønder h. Maribo a. H.M. År 1865-1892. KB_570_2_005_K08-12-A https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=206533#206533,39208174 samt KB-opslag 215, nr. 4. Vestenskov s., Lolland Sønder h. Maribo a. K.M. År 1863-1877. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158568#158568,26638521 Nogle efterkommere: Deres 1. barn er født i 1852. Næste barn er født i 1858. Deres datter: Maren Kirstine Rasmussen er f. 04-07-1868 i Vestenskov. Maren Kirstine Rasmussen gifter sig med Julius Olsen den 05-05-1888 i Arninge kirke. Deres datter: Helga Victoria Olsen, f. 22-08-1891 i Nakskov. Hun gifter sig den 23-04-1914 med ID 30-5d1: Georg Lenius Holm, f. 18-04-1891 i Nakskov, søn af tobakshandler Carl Frederik Holm og hustru Hedevig Camilla Hoff, af Nakskov. ID 30-5d1: Georg Lenius Holm's oldeforældre er: ID 60: Hans Nielsen Holm og Jacobine Sølling. ID 60: Hans Nielsen Holm er Lise-Lone Correll Dohlmann's 2 x tipoldefar. Hans 1. kone var: ID 61: Hanne Maria Cathrine Bjerring, der er Lise-Lone's 2 x tipoldemor. Hun døde i barselsseng.