Correll_Dohlmann

Emilie Caroline SaxildAge: 44 years18581902

Name
Emilie Caroline Saxild
Birth February 23, 1858 50 43
Alias
Emilie Caroline Jørgensen f. Saxild

Christening June 20, 1858 (Age 3 months)
MarriageErnst Valdemar JørgensenView this family
December 9, 1883 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Holger Jørgensen
November 19, 1886 (Age 28 years)
Christening of a sonHolger Jørgensen
May 8, 1887 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Marie Jørgensen
June 10, 1888 (Age 30 years)
Christening of a daughterMarie Jørgensen
April 21, 1889 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Otto Jørgensen
April 25, 1890 (Age 32 years)
Christening of a sonOtto Jørgensen
January 18, 1891 (Age 32 years)
Birth of a son
#4
Henrik Jørgensen
November 15, 1895 (Age 37 years)
Death September 24, 1902 (Age 44 years)
Burial September 29, 1902 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1840
18 years
herself
Family with Ernst Valdemar Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: December 9, 1883Holmens kirke, Kbh.
3 years
son
19 months
daughter
Marie Jørgensen
Birth: June 10, 1888 32 30Nørre Farimagsgade 33, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death: about 1958
22 months
son
6 years
son

Shared note
Emilie Caroline Saxild alias Emilie Caroline Jørgensen f. Saxild Født: 23-02-1858 i Vor Frelser sogn, Kbh. og 20-06-1858 i Vor Frelser kirke, Kbh. - datter af possementmagermester Peder Saxild og hustru Gjertrud Sophie Bostrup. Faddere: Moderen og barnets søster Josephine Marie og barnets fader. Kilde: KB-opslag 162, nr. 46. Vor Frelser. År 1856-1861. KB_047_2_007_K06-13-A. Gift 09-12-1883: Ernst Valdemar Jørgensen på 28 år, ungkarl, formand, boende Kultorvet 10, Kbh. (f. 13-12-1855 i Valby og døbt 08-06-1856 i Frederiksberg kirke), gifter sig 09-12-1883 i Holmens kirke, Kbh. med jomfru Emilie Caroline Saxild på 25-3/4 år, boende Tordenskjoldsgade 32, Kbh. (f. 23-02-1858 i Kbh, og døbt 20-06-1858 i Vor Frelser kirke, Kbh. Forlovere: Gæstgiver P. Jensen, Kultorvet 6. Vognmand N. Hansen, Rosenborggade 3. Kilde: KB-opslag 191, nr. 149. Holmen. År 1877-1886. KB_021_2_071_K07-17-A. Død 24-09-1902: Emilie Caroline Jørgensen (f. Saxild) dør 24-09-1902 på Skt. Hans hospital, Sømme herred, 44 år gl. og bliver begravet 29-09-1902 på Skt. Hans hospitals kirkegård. Gift med arbejdsmand V. Jørgensen, boende Aaboulevarden 34 E, 1. sal, Kbh. Anm.: Dødsårsag: tuberculosis pulmonum, (lat.), lungetuberkulose. Kommunepatient. Kilde: KB-opslag 217, nr. 49. Skt. Hans Hospitals sogn, Sømme h., Roskilde a. År 1896-1907. KB_1892_272A_3_013_0540a-DK. Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Hauserplads, Rosenborg Kvarter, 221E Ref. Kirkes Rode, 49, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3936: Georg Nicolai Kringelbach, 41, Gift, Husfader, cand. juris Arkivarf., Herstedvester Olga Caroline Vilhelmine Kringelbach f. ??, 28, Gift, Husmoder, Helsingør Viggo Kringelbach, 5, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Elna Kringelbach, 3, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Anna Mathilde Nicoline Olivia Quist, 22, Ugift, Tjenestepige, Skjelskør >> Emilie Caroline Saxild, 21, Ugift, Tjenestepige, Kjøbenhavn FT-1890: Nørre Farimagsgade 33, Kbh.: Ernst Valdemar Jørgensen, 34 år, f. i Valby, husfader, arbejdsmand >> Emilie Caroline Jørgensen, 32 år, f. i Kbh., husmoder Holger Jørgensen, 3 år, f. i Kbh., barn Marie Jørgensen, 1 år, f. i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 81. Den 01-11-1892 er familien Jørgensen flyttet til Aagade 34 E, 1. I 1897 bliver en del af Aagade ændret til Aaboulevarden. Ved sønnen Holger Jørgensens konfirmation den 14-04-1901 i Helligkorskirken, bor arbejdsmand Ernst Valdemar Jørgensen og hustru Emilie Caroline Jørgensen f. Saxild på Aaboulevard 34 E, Kbh. Der bor de stadig den 05-10-1902, da datteren Marie Jørgensen bliver konfirmeret i Helligkorskirken. Bopæl meldt i Kbh.: Ernst Valdemar Jørgensen. f. 13-12-1855 i Valby, Arbejdsmand. >> Ægtefælle: Emilie Caroline Jørgensen (f. Saxild), f. 23-02-1858 i Kbh. 01-11-1892: Aagade 34 , 1. 01-05-1903: Absalonsgade 36 , 2. 01-05-1907: Carolinevej 10 , 2. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 21, rulle 0016, station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum)