Correll_Dohlmann

Karla Margrethe Christiane Andersen1889

Name
Karla Margrethe Christiane Andersen
Birth December 10, 1889
Alias
Karla Margrethe Christiane Jørgensen f. Andersen

MarriageHolger JørgensenView this family
April 24, 1916 (Age 26 years)
Birth of a son
#1
Erik Holger Otto Jørgensen
July 19, 1916 (Age 26 years)
Christening of a sonErik Holger Otto Jørgensen
October 29, 1916 (Age 26 years)
Death

Family with Holger Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: April 24, 1916Skt. Markus kirke, Frbg.
3 months
son
Erik Holger Otto Jørgensen
Birth: July 19, 1916 29 26Forhåbningsholms Alle 13, Frbg.
Death: August 26, 2001Queen of the Valley Hospital, Napa CA

Shared note
Karla Margrethe Christiane Andersen alias Karla Margrethe Christiane Jørgensen f. Andersen Født: 10-12-1889 i København - datter af arbejdsmand Hans Christian Andersen og hustru Ane Kirstine f. Pedersen Kilde: Hendes vielse Gift 24-04-1916: Ungkarl, detailhandler Holger Jørgensen på 29 år, Forhåbningsholms Alle 13, st., Frbg. - (f. 19-11-1886 i Kbh., søn af arbejdsmand Ernst Valdemar Jørgensen og hustru Emilie Caroline f. Saxild, Revalsgade 5) - gifter sig 24-04-1916 i Skt. Markus kirke, Frbg. med ugift Karla Margrethe Christiane Andersen på 26 år, Forhåbningsholms Alle 13, st., Frbg. (f. 10-12-1889 i Kbh., datter af arbejdsmand Hans Christian Andersen og hustru Ane Kirstine f. Pedersen). Forlovere: Ernst Valdemar Jørgensen, arbejdsmand, Revalsgade 5, og Anna Marie Jensen, husmoder, Sankelmarksgade 19. Ref. i marginen: 24-04-1916, folio 302 (sønnens fødsel og dåb) Kilde: KB-opslag 108, nr. 34. Skt. Markus. År 1912-1921. KB_1892_069_3_012_0106a-V. Folketælling: FT-1925: Monrads Alle 11, Kbh.: Holger Jørgensen, f. 19-11-1886 i Kbh., gift, husfar, tobaksfabrikant >> Karla Margrethe Christiane Jørgensen, f. 10-12-1889 i Kbh., gift, husmor Erik Holger Otto Jørgensen, f. 19-07-1916 på Frbg., ugift, søn (immigrerer til USA (?)) Kilde: FT-opslag 53.