Correll_Dohlmann

Erik Holger Otto JørgensenAge: 85 years19162001

Name
Erik Holger Otto Jørgensen
Birth July 19, 1916 29 26
Alias
Erik Holger Otto Jorgensen

Christening October 29, 1916 (Age 3 months)
MarriageView this family

Occupation
Redaktør. Ejendomsmægler og sidenhen advokat

Death August 26, 2001 (Age 85 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 24, 1916Skt. Markus kirke, Frbg.
3 months
himself
Erik Holger Otto Jørgensen
Birth: July 19, 1916 29 26Forhåbningsholms Alle 13, Frbg.
Death: August 26, 2001Queen of the Valley Hospital, Napa CA
Erik Holger Otto Jørgensen + … … - View this family
himself
Erik Holger Otto Jørgensen
Birth: July 19, 1916 29 26Forhåbningsholms Alle 13, Frbg.
Death: August 26, 2001Queen of the Valley Hospital, Napa CA
Marriage:

Shared note
Erik Holger Otto Jørgensen alias Erik Holger Otto Jorgensen Født: 19-07-1916 på Forhåbningsholms Alle 13, st., Frbg. og døbt 29-10-1916 i Skt. Markus kirke, Frbg. - søn af cigarhandler Holger Jørgensen på 29 år og hustru Carla Margrethe Christiane Jørgensen f. Andersen, 26 år gl., boende Forhåbningsholms Alle 13, st., Frbg. Faddere: Arbejdsmand Valdemar Jørgensen (barnets farfar), Revalsgade 5. Fru Kirstine Andersen, Gl. Kongevej 23 2.sal. Frk Marie Jørgensen (barnets faster), Sophievej 14. Forældrene viet 24-04-1916 i Skt. Markus kirke, Frbg. Kilde: KB-opslag 156, nr. 52, side 302. Skt. Markus. År 1911-1921. KB_1892_069_3_002_0151a-FM. Erhverv: Redaktør. Ejendomsmægler og sidenhen advokat. Gift 1.g. (?): Erik Holger Otto Jørgensen gifter sig med en dansk kvinde. Parret får sammen 2 døtre: Jette Friis Lone Friis Kilde: Hans nekrolog Gift 2.g. 1948: Efter krigen lærer Erik en amerikansk kaptajn (kvinde) at kende: Anna Jean Carlson Parret gifter sig, og Erik opnår "automatisk” amerikansk ægteskab. Erik rejser til USA med sin nye kone Anna Jean Carlson, og efterlader de to døtre fra sit 1. ægteskab i Danmark. (Stor omtale i aviserne dengang). I USA får Erik Holger Otto Jorgensen og hustru Anna Jean Carlson sammen 2 børn: Jean Anne Jorgensen John Jorgensen Kilde: Hans nekrolog Eriks far og mor, Holger Jørgensen og Carla Margrethe Christiane Jørgensen, bliver formyndere for de to danske børn. Kilde: (ID 30-5d1d1) Jan Holm Død 26-08-2001: Erik Holger Otto Jorgensen dør 26. aug. 2001 på Queen of the Valley Hospital, Napa Californien, 85 år gl. Kilde: Hans nekrolog Nekrolog: JORGENSEN, Erik Holger Otto -- age 85 of Napa, passed away Sunday August 26, 2001, at Queen of the Valley Hospital, Napa CA. He was born in Denmark, July 19, 1916, survived the German occupation, and was the editor of a Danish newspaper. In 1948 he married an American, Anna Jean Carlson and immigrated to the United States. He became a successful realtor in the early 50's and later an attorney by 1962. He served as a member of the California Association of Realtors (CAR). He has written books and articles as well as lectured on real estate property law his specialty. He was an honorary Director of CAR for life and was realtor of the year in 1972. He is survived by his three daughters; Jette Friis, Lone Friis and Jean Anne Jorgensen, son; John Jorgensen; grand children, Karsten Friis (Helle Andersen), Fleming Friis Helm Olesen, Marina Friis Helm Olesen, Alecia Coe, Heather Fulghum, Cory Jorgensen, and Jeffrey Jorgensen; and great grandchildren, Eddie Friis Andersen and Tyler Fulghum. Arrangements were made through Treadway & Wigger Funeral Chapel. This article appeared on page E - 99 of the San Francisco Chronicle Kilde: sfgate.com Folketælling: FT-1925: Monrads Alle 11, Kbh.: Holger Jørgensen, f. 19-11-1886 i Kbh., gift, husfar, tobaksfabrikant Karla Margrethe Christiane Jørgensen, f. 10-12-1889 i Kbh., gift, husmor >> Erik Holger Otto Jørgensen, f. 19-07-1916 på Frbg., ugift, søn (immigrerer til USA (?)) Kilde: FT-opslag 53.