Correll_Dohlmann

Elisabeth Mariane GalleAge: 51 years18711923

Name
Elisabeth Mariane Galle
Birth July 7, 1871 29 26
Alias
Elisabeth Mariane Jensen f. Galle

Christening September 7, 1871 (Age 2 months)
MarriageEmil Carl JensenView this family
July 10, 1896 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Karla Elisabeth Jensen
May 15, 1903 (Age 31 years)
Christening of a daughterKarla Elisabeth Jensen
July 5, 1903 (Age 31 years)
Death of a fatherJacob Carl Galle
April 6, 1910 (Age 38 years)
Death of a motherWilhelmine Sophie Elisabeth Kähler
August 24, 1920 (Age 49 years)
Death January 27, 1923 (Age 51 years)
Burial February 3, 1923 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 3, 1867Næstved Skt. Peder kirke
4 years
herself
Family with Emil Carl Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: July 10, 1896Frederiksberg kirke
7 years
daughter

Shared note
Elisabeth Mariane Galle alias Elisabeth Mariane Jensen f. Galle Født: 07-07-1871 i Næstved Skt. Peder sogn og døbt 07-09-1871 i Næstved Skt. Peder kirke - datter af købmand Jacob Carl Galle og hustru Wilhelmine Sophie Elisabeth Galle f. Kähler, i Næstved. Kilde: KB-opslag 92, nr. 20. Næstved Skt. Peder. År 1868-1888. KB_519_2_005_K04-09-A Gift 10-07-1896: Ungkarl, galanterihandler Emil Carl Jensen på 26½ år, boende Frederiksborggade 32, Kbh. (f. 28-10-1869 i Kbh., søn af skomagermester Vilhelm Jensen og hustru Caroline Christine Ellermann, boende i Nørre Farimagsgade 60, 4. sal, Kbh.) gifter sig 10-07-1896 i Frederiksberg kirke med pigen Elisabeth Mariane Galle på 25 år, boende Bartholinsgade 10, 1. sal, Kbh. (f. 07-07-1871 i Næstved, datter af købmand Jacob Carl Galle og hustru Sophie Elisabeth f. Kähler, boende i Allégade 22, Frbg.) Forlovere: Grosserer Wilhelm Jensen af Toldbodvej 24 og fabrikant Jakob Galle af Allégade 22. Brudeparret hører begge til den reformerte kirke. Kilde: KB-opslag 143, side 142. Frederiksberg. År 1894-1897. KB_1892_064_3_097_0142a-V. Død 27-01-1923: Elisabeth Mariane Jensen f. Galle (f. 07-07-1871) dør 27-01-1923 på Kommunehospitalet, Kbh., 51 år gl. og bliver begravet 03-02-1923 fra Skt. Andreas kirke, Kbh. på Vestre kirkegård, Kbh. Gift med galanterihandler, Linnésgade 20, 1. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 375, nr. 9. Skt. Andreas. År 1911-1924. KB_1892_009_3_015_0385a-DK Folketælling: FT-1880: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, Kindhestegade, matr 148, Baghuset, Stuen, F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2354: Jacob Carl Galle, 37, Gift, Husfader, Kjøbmand og Cigarfabrikant, Næstved Vilhelmine Sophie Elisabeth Galle,*f.Kæhler, 35, Gift, Husmoder, Næstved Caroline Sophie Amalie Galle, 11, Ugift, Datter, Næstved >> Elisabeth Marianne Galle, 8, Ugift, Datter, Næstved Poul Jacob Herman Galle, 2, Ugift, Søn, Næstved Bopæl meldt i Kbh. - Udfærdiget 01-05-1892: Emil Carl Jensen, galanterihandler, f. 28-10-1869 i Kbh. >> Ægtefælle: Elisabeth Mariane Jensen f. Galle, f. 07-07-1871 i Næstved. Død 27-01-1923. fra Frederiksborggade 32, st. 01-11-1896: Røsnæsgade 27, 4. sal 01-11-1906: Linnésgade 20, 1. sal. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1518, rulle 0016, station 1 (Indre by)