Correll_Dohlmann

Elly AndersenAge: 64 years19181983

Name
Elly Andersen
Birth September 30, 1918
Alias
Elly Kasten f. Andersen

Christening December 25, 1918 (Age 2 months)
Death July 13, 1983 (Age 64 years)
Family with Julius Olaf Kasten - View this family
husband
herself
daughter
Bente Kasten

Shared note
Elly Andersen alias Elly Kasten f. Andersen Født: 30-09-1918 på Valdemarsgade 5, 2. sal, Ålborg Vor Frelsers sogn og døbt 25-12-1918 i Ålborg Vor Frelsers kirke - datter af barber Marinus Christian Andersen på 27 år og hustru Jensine Nikoline Dorthea Kathrine Nielsen på 24 år, boende Valdemarsgade 5, 2. sal, Ålborg. Faddere: Cigarmager Carl Emil Jensen og hustru Trine, Ålborg. Postbud Anders Larsens hustru Kirstine, Aalborg Kilde: KB-opslag 361, nr. 88. Ålborg Vor Frelsers sogn. År 1912-1919. KB_1892_C151B_G_003_0359a-fk. Gift 04-01-1941: Reservepostbud Julius Olaf Kasten gifter sig 04-01-1941 i Ålborg Sct. Markus kirke med husassistent Elly Andersen. Kilde: Datteren Bente Hjørdis Kasten's fødsel og dåb. Død 13-07-1983: Elly Kasten f. Andersen dør 13-07-1983 i Kingos sogn, Kbh., 64 år gl. Kilde: Torben Frederiksen's slægt og aner - http://tfrederiksen.dk/ Elly Andersens forældre: Marinus Christian Andersen, f. 24-06-1891 i Ålborg Budolfi sogn og døbt 15-11-1891 i Ålborg Budolfi kirke - søn af arbejdsmand Niels Andersen og hustru Karen Kirstine Andersen f. Nielsen, på 30 år, Vandgyde 8, Ålborg. Kilde: KB-opslag 181, nr. 90, side 177. Ålborg Budolfi. År 1886-1891. KB_C150_A_017_K07-01-A Død 26-04-1950: Marinus Christian Andersen dør 26-04-1950 i Kbh., 58 år gl. Kilde: Torben Frederiksen's slægt og aner - http://tfrederiksen.dk/ Jensine Nikoline Dorthea Kathrine Nielsen, f. 08-08-1894 i Hvorup kær, Hvorup sogn og døbt 08-04-1894 i Hvorup kirke - datter af fyrbøder Jens Nielsen og hustru Kirstine Johanne Nielsen f. Jensen på 20 år, af Hvorup kær. Kilde: KB-opslag 47, nr. 1, side 67. Hvorup s. Kær h. Ålborg a. År 1892-1902. KB_1892_C142_H_042_0067a-fk1 Død 16-02-1972: Jensine Nikoline Dorthea Kathrine Andersen f. Nielsen dør 16-02-1972 i Ålborg Sct. Markus sogn, 78 år gl. Kilde: Torben Frederiksen's slægt og aner - http://tfrederiksen.dk/ Gift 10-04-1914: Ungkarl Marinus Christian Andersen på 23 år, barber i Ålborg (læs: f. 24-06-1891 i Ålborg Budolfi sogn, søn af arbejdsmand Niels Andersen og hustru Karen Kirstine Andersen f. Nielsen), gifter sig 10-04-1914 i Nørresundby kirke med pige Jensine Nikoline Dorthea Kathrine Nielsen på 20 år, af Nørresundby (f. 08-08-1894 i Hvorup kær, Hvorup sogn, datter af fyrbøder (nu cementarbejder) Jens Nielsen og hustru Kirstine Johanne Nielsen f. Jensen). Forlovere: Jens Nielsen, cementarbejder i Nørresundby og Jens Christian Nielsen, cementarbejder i Nørresundby. Anm.: Forsørgelsesattest af 25-03-1914 fra Aalborg Fattigvæsen. Skriftlig tilladelse af 28/3 1914 til ægteskabets indgåelse fra brudgommens moder, der er enke. Kilde: KB-opslag 72, nr. 6, side 71. Nørre Sundby. År 1907-1919. KB_1892_C142_G_018_0071a-v.