Correll_Dohlmann

Kai Alexius CorellAge: 33 years19331967

Name
Kai Alexius Corell
Birth July 6, 1933 39 22
Alias
tvilling

Birth of a brotherErik Arne Corell
July 6, 1933
Christening January 28, 1934 (Age 6 months)
Occupation
Bryggeriarbejder

Christening of a brotherErik Arne Corell
January 28, 1934 (Age 6 months)
Birth of a sisterSonja Corell
November 5, 1934 (Age 15 months)
Christening of a sisterSonja Corell
February 24, 1935 (Age 19 months)
Death of a brotherErik Arne Corell
January 4, 1936 (Age 2 years)
Burial of a brotherErik Arne Corell
January 9, 1936 (Age 2 years)
Birth of a sisterBirthe Corell
September 3, 1936 (Age 3 years)
Christening of a sisterBirthe Corell
November 22, 1936 (Age 3 years)
Death of a sisterBirthe Corell
April 26, 1938 (Age 4 years)
Burial of a sisterBirthe Corell
May 1, 1938 (Age 4 years)
Birth of a son
#1
Udøbt dreng Corell
September 11, 1954 (Age 21 years)
Death of a sonUdøbt dreng Corell
January 3, 1955 (Age 21 years)
Burial of a sonUdøbt dreng Corell
January 11, 1955 (Age 21 years)
Death of a fatherAlexius Martin Karl Corell
January 3, 1967 (Age 33 years)
Death 1967 (Age 33 years)

Family with parents - View this family
father
mother
sister
Evelyn Emilie Corell
himself
twin brother
Erik Arne Corell
Birth: July 6, 1933 39 22Heinesgade 14, Kbh. i Skt. Stefans sogn
Death: January 4, 1936Børnehospitalet, Fuglebakken
16 months
younger sister
22 months
younger sister
Birthe Corell
Birth: September 3, 1936 42 25Blågårds Plads 1, Kbh.
Death: April 26, 1938Martinsvej 7, Frbg.
brother
Ove Corell
sister
Annie Corell
brother
Flemming Corell
sister
Tove Karen Corell
sister
Aase Gudrun Corelll
Father’s family with Magda Thyra Schwencke - View this family
father
step-mother
half-brother
Kurt Emil Corell
Mother’s family with Harald Johannes Olsson - View this family
step-father
mother
Marriage: June 8, 1929b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: August 23, 1932
-3 months
half-sister
Grethe Johanne Olsson
Birth: February 28, 1929 41 18Studsgaards Passage 1, st., Kbh. i Aldersro sogn
Death: 1999
Family with Private - View this family
himself
wife
Private
child
Private
Family with Bente Schou - View this family
himself
wife
Bente Schou
son
Udøbt dreng Corell
Birth: September 11, 1954 21Rigshospitalet, Kbh., afd. A
Death: January 3, 1955Børnehjemmet Sølund, Nørre Hospital, Kbh.

Shared note
ID 56-5d6a4: Kai Alexius Corell - tvilling til Erik Arne Corell Født: 06-07-1933 på Heinesgade 14, 2., Kbh. i Skt. Stefans sogn og døbt 28-01-1934 i Blågårds kirke, Kbh. og sogn - søn af (ID 56-5d6a) maskinformer Alexius Martin Carl Corell, f. 12-04-1894, og hustru Gudrun Frederikke Doris f. Rasmussen, f. 11-11-1910. Moderen har gennemgået 3 tidligere svangerskaber. Bopæl: Blågårds Plads 1, 5. sal. Forældrene gift 23-11-1932 på Københavns rådhus, Kbhvns. Magistrat. Faddere: (ID 56-5d6) former Martin Albert Alexius Corell, Rolighedsvej 5. Bogtrykker Arne Yosef Skovborg Hansen, Svanemosegårdsvej 4. (ID 56-5d6d) frk. Lilly Frida Julie Corell, Rolighedsvej 5. (ID 56-5d6c) frk. Emma Viola Corell, Rolighedsvej 4, 2. Anmærkning: Tilmeldt folkeregistret og Skt. Stefan sogn den 29-01-1934. Kilde: KB-opslag 96, nr. 45 og 46 side 91, Skt. Stefan. År 1926-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156206#156206,26162318 Se også Fødte: Kilde: KB-opslag 113, nr. 0, side 110. År 1926-1938. Blaagaards sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148398#148398,24522142 Gift 18-09-1954: Ugift, flyttearbejder Kai Alexius Corell, f. 06-07-1933 i Sankt Stefans sogn, Kbh., boende Møntmestervej 56, st.th., Kbh. gifter sig borgerligt 18-09-1954 på Københavns Rådhus med arbejderske Bente Schou, f. 28-04-1934 i Vejby sogn, Frederiksborg amt, boende Sjællandsgade 2, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1954, lb.nr. 3077. AO-opslag 79. Side 77. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51658#51658,11560081 Erhverv: Bryggeriarbejder Død 1967: Kai Alexius Corell dør antagelig i 1967, ca. 33 år gl. Kilde: Intern. Folketælling: FT-1940: Vibekegade 6, 2. sal, Kbh.: Corell, Alexius Martin Karl, f. 12-04-1894 i Kbh., maskinformer Corell, Gudrun, Frederikke Doris, f. 11-11-1910 i Kgs. Lyngby Corell, Evelyn Emilie, f. 21-06-1932 i Kbh. >> Corell, Kai Alexius, f. 06-07-1933 i Kbh. Corell, Sonja, f. 05-11-1934 i Kbh. Corell, Ove, f. 21-03-1938 i Kbh. Corell, Annie, f. 14-07-1939 i Kbh. Kilde: FT-opslag 185 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240240#240240,45860620