Correll_Dohlmann

Sonja CorellAge: 63 years19341998

Name
Sonja Corell
Birth November 5, 1934 40 23
Alias
Sonja Weiling Jensen f. Corell

Christening February 24, 1935 (Age 3 months)
Death of a brotherErik Arne Corell
January 4, 1936 (Age 13 months)
Burial of a brotherErik Arne Corell
January 9, 1936 (Age 14 months)
Birth of a sisterBirthe Corell
September 3, 1936 (Age 21 months)
Occupation
Husbestyrerinde i 1955

Christening of a sisterBirthe Corell
November 22, 1936 (Age 2 years)
Death of a sisterBirthe Corell
April 26, 1938 (Age 3 years)
Burial of a sisterBirthe Corell
May 1, 1938 (Age 3 years)
MarriageOle Jørgen Weiling JensenView this family
December 30, 1955 (Age 21 years)
Death of a brotherKai Alexius Corell
1967 (Age 32 years)

Death of a fatherAlexius Martin Karl Corell
January 3, 1967 (Age 32 years)
Death of a motherGudrun Frederikke Doris Rasmussen
August 31, 1990 (Age 55 years)
Death July 1998 (Age 63 years)

Family with parents - View this family
father
mother
sister
Evelyn Emilie Corell
elder brother
elder brother
Erik Arne Corell
Birth: July 6, 1933 39 22Heinesgade 14, Kbh. i Skt. Stefans sogn
Death: January 4, 1936Børnehospitalet, Fuglebakken
16 months
herself
22 months
younger sister
Birthe Corell
Birth: September 3, 1936 42 25Blågårds Plads 1, Kbh.
Death: April 26, 1938Martinsvej 7, Frbg.
brother
Ove Corell
sister
Annie Corell
brother
Flemming Corell
sister
Tove Karen Corell
sister
Aase Gudrun Corelll
Father’s family with Magda Thyra Schwencke - View this family
father
step-mother
half-brother
Kurt Emil Corell
Mother’s family with Harald Johannes Olsson - View this family
step-father
mother
Marriage: June 8, 1929b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: August 23, 1932
-3 months
half-sister
Grethe Johanne Olsson
Birth: February 28, 1929 41 18Studsgaards Passage 1, st., Kbh. i Aldersro sogn
Death: 1999
Family with Ole Jørgen Weiling Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: December 30, 1955b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
ID 56-5d6a5: Sonja Corell alias Sonja Weiling Jensen f. Corell Født: 05-11-1934 på Blaagaards Plads 15, Kbh. i Blågårdens sogn, Kbh. og døbt 24-02-1935 i Blågårds kirke, Kbh. - datter af (ID 56-5d6a) maskinformer Alexius Martin Carl Corell og hustru Gudrun Frederikke Doris Rasmussen på 23 år. Forældrene gift 23-11-1932 på Københavns rådhus, ifølge Kbhvns. Magistrat. Faddere: Forældrene. (ID 56-5d6e) typograf Axel Emil Corell, Howitzvej 59. frk. Karen Johanne Christensen, Studsgårds Passage 1. Kilde: KB-opslag 130, nr. 51, side 127. Blaagaards sogn. År 1926-1938. Erhverv: Husbestyrerinde i 1955 Gift 30-12-1955: Ugift Ole Jørgen Weiling Jensen, matros, f. 27-09-1933 på Rigshospitalet, Kbh., boende Heimdalsgade 20, Kbh., gifter sig borgerligt 30-12-1955 på Københavns Rådhus med ugift Sonja Corell, husbestyrerinde, f. 05-11-1934 i Blågårdens sogn, Kbh., boende Møntmestervej 58, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1955, lb.nr. 4443. AO-opslag 245. Side 243. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51668#51668,11566281 2 børn i ægteskabet. Død juli 1998: Sonja Weiling Jensen f. Corell dør i juli 1998, 63 år gl. Kilde: Weiling Hansen hjemmeside - MyHeritage https://www.myheritage.dk/site-family-tree-150874981/weiling-hansen?rootIndivudalID=1000009&familyTreeID=1 Folketælling: FT-1940: Vibekegade 6, 2. sal, Kbh.: Corell, Alexius Martin Karl, f. 12-04-1894 i Kbh., maskinformer Corell, Gudrun, Frederikke Doris, f. 11-11-1910 i Kgs. Lyngby Corell, Evelyn Emilie, f. 21-06-1932 i Kbh. Corell, Kai Alexius, f. 06-07-1933 i Kbh. >> Corell, Sonja, f. 05-11-1934 i Kbh. Corell, Ove, f. 21-03-1938 i Kbh. Corell, Annie, f. 14-07-1939 i Kbh. Kilde: FT-opslag 185 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240240#240240,45860620