Correll_Dohlmann

Anna Kathrine Hansen1905

Name
Anna Kathrine Hansen
Birth March 25, 1905 29 29
Alias
Anna Cathrine Hansen, Anna Corell og Anna Kathrine Corell f. Hansen

Christening June 12, 1905 (Age 2 months)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 25, 1900Nykøbing Falster kirke
4 years
herself
Family with Albert Martinus Corell - View this family
husband
herself
daughter
Jytte Tove Corell
Albert Martinus Corell + Ellen Marie Andersen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Carla Ellen Emilie Corell
step-son
Axel Emil Corell
step-daughter
Alice Valborg Corell
step-daughter
Edith Marie Corell
Birth: January 13, 1929 32 27De Classenske Boliger, Frbg.
Death: February 12, 1930Welanderhjemmet i Bispebjerg sogn, Kbh.
-8 years
step-son
Dreng Corell
Birth: November 27, 1920 24 19Rigshospitalet, Kbh.
Death: January 7, 1921Classenske Bolig. U 11, Frbg. i Godhåbs sogn

Shared note
Anna Kathrine Hansen alias Anna Cathrine Hansen, Anna Corell og Anna Kathrine Corell f. Hansen Født: 25-03-1905 i Sundby, Stadager sogn og døbt 12-06-1905 i Stadager kirke - datter af arbejdsmand Adolph Hansen og hustru Martine Kirstine Pedersen, 29 år, af Sundby. Forældrene viet 25-11-1900 i Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-opslag 65, nr. 1. Stadager sogn, Falster Nørre herred, Maribo amt. År 1892-1927. KB_1892_637_3_010_0062a-FK. Gift 01-08-1936: Brændselsafbrænder Albert Martinus Corell gifter sig borgerligt den 01-08-1936 med Anna Kathrine Hansen, f. 25-03-1905 i Stadager. Kilde: Datteren (ID 56-5d6b5) Jytte Tove Corell's fødsel.