Correll_Dohlmann

Alice Britta Adele LarsenAge: 53 years19091963

Name
Alice Britta Adele Larsen
Birth July 13, 1909 31 22
Alias
Alice Britta Adele Corell f. Larsen

Christening September 5, 1909 (Age 54 days)
Death January 29, 1963 (Age 53 years)
Burial February 7, 1963 (9 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 7, 1909Mariendals kirke, Frbg.
4 months
herself
Family with Axel Emil Corell - View this family
husband
herself
daughter
Marianne Corell

Shared note
Alice Britta Adele Larsen alias Alice Britta Adele Corell f. Larsen Født: 13-07-1909 på Frederiksberg Fødehjem, Solbjerg sogn og døbt 05-09-1909 i Mariendals kirke, Frbg. - datter af laboratoriebetjent (Karl) Carl Georg Valdemar Larsen, f. 03-01-1878 på Frederiksberg og hustru (Hedevig) Hedvig Adele Agnes f. Sønke på 22 år, boende Godthåbsvej 69 D, 1., Frbg. Faddere: Farver Max Sønke, Lollandsvej 28, st. Faderen. Frk. Anna Kristine Larsen, Rolighedsvej 25, 2. sal og frk. Ida Marie Sønke, Bülowsvej 8. Forældrene viet 07-03-1909 i Mariendalskirken, Frbg. Anmærkn.: Udtrådt af FK d. 01-02-1944. Genindtrådt i FK for Provst Rald, Solbjerg kirke d. 15-10-1954. Udtrådt af FK 17-08-1960. Kilde: KB-opslag 89, nr. 135. Solbjerg. År 1908-1913. KB_1892_071_3_008_0088a-FK. Se også fødte kvindekøn i Mariendals sogn: KB-opslag 246, side 242. Mariendals sogn. År 1905-1910. KB_1892_067_3_005_0242a-FK Udtrådt af FK den 01-02-1944: Alice Britta Adele Corell f. Larsen, f. 13-07-1909 i Solbjerg sogn, Frbg., døbt 05-09-1909 i Mariendals kirke, Frbg., anmelder at være udtrådt af Folkekirken under 01-02-1944. Adresse: Howitzvej 59, 1. sal, Kbh. Underskrevet: Frederiksberg, d. 7. februar 1944. Kilde: Kvindekøn - Solbjerg sogns kirkebog. KB-opslag 304, venstre og højre side - også for ægtefællen. År 1908-1913. KB_1892_071_3_008_0305a-TF. Genindtrådt i FK den 15-10-1954: Alice Britta Adele Corell f. Larsen er for provst N.J. Rald genindtrådt i folkekirken den 15-10-1954. Underskrevet: Frederiksberg, d. 26. oktober 1954. Kilde: Kvindekøn - Solbjerg sogns kirkebog. KB-opslag 304, venstre og højre side - også for ægtefællen. År 1908-1913. KB_1892_071_3_008_0305a-TF. Gift før 07-02-1944: Axel Emil Corell gifter sig med Alice Britta Adele Corell f. Larsen, f. 13-07-1909 på Frederiksberg i Solbjerg sogn. Den 08-08-1951 adopterer ægteparret en pige som de har taget i pleje i 1950. Død 29-01-1963: Alice Britta Adele Corell f. Larsen (f. 13-07-1909 i Solbjerg sogn, Frederiksberg, datter af laboratoriearbejder Carl Georg Valdemar og hustru Hedvig Adele Agnes Sønke), dør 29-01-1963, 53 år gl. på Rigshospitalet, Kbh. i Rigshospitalets sogn og bliver den 7. feb 1963 ført fra Rigshospitalet, Kbh. til Søndermark krematorium. Urnen nedsat på Søndermark kirkegård. Gift med typograf Axel Emil Corell, Solvej 4, st. Frederiksberg. Kilder: KB-opslag 200, nr. 17. Rigshospitalet, Kbh. År 1959-1963. KB_1892_076A_3_180_0216a-DK. Br. 07-02-1963 Samk. Krem. Søndermark kirkegård. Døde Kv. år 1962-63. L.nr. 8690 Kbh. Stadsarkiv. - JJF foto nr. P1020673 Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: ALI B A Efternavn: CORELL Pigenavn: LARSEN Køn: Kvinde Sidste bopæl: Frederiksberg Fødselsdag: 13. jul 1909 Dødsdag: 29. jan 1963 Død i en alder af: 53 år Død hvor: København https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=6pibYUvrzZr8N+3FCwCKew==