Correll_Dohlmann

Hedevig Adele Agnes Sønke1887

Name
Hedevig Adele Agnes Sønke
Birth January 12, 1887 31 21
Alias
Hedevig Adele Agnes Larsen f. Sønke

MarriageKarl Georg Valdemar LarsenView this family
March 7, 1909 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Alice Britta Adele Larsen
July 13, 1909 (Age 22 years)
Christening of a daughterAlice Britta Adele Larsen
September 5, 1909 (Age 22 years)
Death of a daughterAlice Britta Adele Larsen
January 29, 1963 (Age 76 years)
Burial of a daughterAlice Britta Adele Larsen
February 7, 1963 (Age 76 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 14, 1884Frederiksberg kirke
2 years
herself
Family with Karl Georg Valdemar Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: March 7, 1909Mariendals kirke, Frbg.
4 months
daughter

Shared note
Hedevig Adele Agnes Sønke alias Hedevig Adele Agnes Larsen f. Sønke Født: 12-01-1887 i København - datter af farver Max Hugo Conrad Sønke og hustru Emma f. Burmann Gift 07-03-1909: Ungkarl, laboratoriebetjent Karl Georg Valdemar Larsen på 31 år, boende Rolighedsvej 25, Frbg. (f. 03-01-1878 på Frederiksberg, søn af laboratoriearbejder Christen Larsen og hustru Henriette Hansen) gifter sig 07-03-1909 i Mariendals kirke, Frbg. med pigen Hedevig Adele Agnes Sønke på 22 år, boende Lollandsvej 28, st. Frbg. (f. 12-01-1887 i Kbh., datter af farver Max Hugo Konrad Sønke og hustru Emma f. Burman). Forlovere: Laboratoriebetjent Christen Larsen, Rolighedsvej 25. Farver Max Hugo Konrad Sønke, Lollandsvej 28. Kilde: KB-opslag 70, nr. 9. Mariendal. År 1905-1918. KB_1892_067_3_012_0067a-V Folketælling: FT-1885: København (Staden), Rolighedsvej (Lige numre), Rolighedsvej, Sidehus, Stuen, Fam. 8, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C3192: Max Kingo Conrad Sønke, 28, Gift, Husfader, Væversvend, Tyskland Emma Sønke, 19, Gift, Husmoder, Væverske, Sverrig