Correll_Dohlmann

Agnes StenderupAge: 50 years19211972

Name
Agnes Stenderup
Birth May 28, 1921 27 22
Alias
Agnes Petersen f. Stenderup

Christening October 16, 1921 (Age 4 months)
Marriage of a parentVictor Christian MartinsenTrilby Alice CorellyView this family
after November 5, 1925 (Age 4 years)

Death of a maternal grandmotherAne Marie Larsen
March 15, 1936 (Age 14 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Emil Waldemar Corell
December 22, 1936 (Age 15 years)
Death of a motherTrilby Alice Corelly
July 22, 1965 (Age 44 years)
Occupation
Montrice

Death 1972 (Age 50 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 9, 1919Skt. Johannes kirke, Kbh.
Divorce: about October 17, 1921
1 month
elder sister
2 years
herself
Mother’s family with Victor Christian Martinsen - View this family
step-father
mother
Marriage: after November 5, 1925
Divorce: before 1965
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
daughter
Zita Stenderup Corelly
daughter
Connie Stenderup Corelly

Shared note
ID 56-5c3m2: Agnes Stenderup alias Agnes Petersen f. Stenderup Født: 28-05-1921 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 16-10-1921 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af Aage Alex Stenderup, kusk og hustru Trily Alice f. Corelly, boende Elmegade 18, 3. sal, Kbh. Faddere: Sæbearbejder Peter Christensen - alias Hans Peder Albert Christensen (barnets onkel), Elmegade 18, 3. og hustru Agnes - alias (ID 56-5c3h) Agnes Karen Emilie Christensen f. Corell (barnets faster). Samt moderen. Forældrene viet 09-02-1919 i Skt. Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 55, side 52. Skt. Johannes. År 1920-1938. KB_1892_010_3_042_0052a-FK. Erhverv: Montrice Gift 15-05-1954: Ugift chauffør, Kaj Julius Grøntved Petersen, f. 20-10-1921 i Gethsemane sogn, Kbh., boende Hans Olriks Vej 18, København (Vesterbro sogn) gifter sig borgerligt den 15-05-1954 på Københavns Rådhus med ugift montrice, Agnes Stenderup, f. 28-05-1921 på Rigshospitalet, Kbh., boende Todesgade 12A, Kbh. (Blågårds sogn). Kilde: - Registre til ægteskabsbøger: Lb-nr. 1519 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51738#51738,11603449 - Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1954, lb.nr. 1519 AO-opslag 321. Side 319. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51655#51655,11558511 Død 1972: Agnes Petersen f. Stenderup dør i 1972, ca. 50 år gl. Kilde: Zita Stenderup Corelly Folketællinger: FT-1930 - 5. nov.: Elmegade 18, 3. sal, Forhuset, København: Hans Peter Albert Christensen, f. 13-10-1885 i Skibbinge, Præstø, gift, husfar ID 56-5c3h: Agnes Karen Emilie Christensen (f. Corell), f. 22-10-1892 i Maribo, gift, husmor Ane Marie Corell (f. Larsen), f. 01-01-1860 i Nykøbing F., slægtning (læs: svigermor til H.P.A. Christensen) ID 56-5c3: Christian Emil Valdemar Corell, f. 20-09-1856 i Kbh., slægtning (læs: svigerfar til H.P.A. Christensen), aldersrentenyder ID 56-5c3m1: Alice Stenderup, f. 01-03-1919 i Kbh., plejebarn (læs: niece - datter af (ID 56-5c3m) Trilby Alice Corelly og Aage Alex Stenderup) >> ID 56-5c3m2: Agnes Stenderup, f. 28-05-1921 i Kbh., plejebarn (læs: niece - datter af (ID 56-5c3m) Trilby Alice Corelly og Aage Alex Stenderup) Kilde: FT-opslag 266. FT1930_00084_00466 FT-1940 - 5. nov.: Nørrebrogade 203, 1. sal, Kbh.: ID 56-5c3m: Trilby Alice Martinsen, f. 04-02-1899 i Nakskov, husmor, separeret, direktrice ID 56-5c3m1: Alice Stenderup, f. 01-03-1919 på Rigshospitalet, Kbh., datter, damefrisørinde >> ID 56-5c3m2: Agnes Stenderup, f. 28-05-1921 på Rigshospitalet, Kbh., datter, montrice ID 56-5c3j: Henry Myrong Thuchet Corell, f. 21-05-1895 i Maribo, fraskilt, broder, kommunehjælp. arbejdsmand Kilde: FT-opslag 726 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239358#239358,45618732