Correll_Dohlmann

Adolph Hansen1875

Name
Adolph Hansen
Birth June 3, 1875
Alias
Adolf Hansen

Christening August 1, 1875 (Age 59 days)
MarriageMartine Kirstine PedersenView this family
November 25, 1900 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Kathrine Hansen
March 25, 1905 (Age 29 years)
Christening of a daughterAnna Kathrine Hansen
June 12, 1905 (Age 30 years)
Death

Shared note
Adolph Hansen alias Adolf Hansen Født: 03-06-1875 i Toreby sogn, Musse herred og døbt 01-08-1875 i Toreby kirke - søn af arbejdsmand Hans Hansen ved Rosenlund og hustru Bodil Hansdatter på 23 år. Kilde: KB-opslag 102, nr. 2612-22. Toreby s., Musse h. Maribo a. År 1849-1878. KB_621_2_008_K04-20-A. Gift 25-11-1900: Ungkarl, arbejder af Nykøbing Falster, Adolf Hansen på 25 år (f. 03-06-1875 i Thoreby sogn, Musse herred af arbejder Hans Hansen (død) og Bodil Hansdatter i Tjæreby) gifter sig 25-11-1900 i Nykøbing Falster kirke med ugift pige af Nykøbing Falster landsogn, Martine Kirstine Pedersen på 25 år (f. 23-06-1875 i Maglebrænde af arbejder Niels Hansen Pedersen og Ane Margrete Hansen, af Nykøbing. Forlovere: Brudens fader og arbejder Hans Pedersen, Nykøbing F. Kilde: KB-opslag 16, nr. 45. Nykøbing Falster, Falster Sønder h, Maribo a. År 1898-1919. KB_1892_649_3_031_0016a-V.