Correll_Dohlmann

Martine Kirstine Pedersen1875

Name
Martine Kirstine Pedersen
Birth June 23, 1875
Alias
Martine Kirstine Hansen f. Pedersen

Christening July 25, 1875 (Age 32 days)
MarriageAdolph HansenView this family
November 25, 1900 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Kathrine Hansen
March 25, 1905 (Age 29 years)
Christening of a daughterAnna Kathrine Hansen
June 12, 1905 (Age 29 years)
Death

Shared note
Martine Kirstine Pedersen alias Martine Kirstine Hansen f. Pedersen Født: 23-06-1875 i Maglebrænde, Falster Nørre herred og døbt 25-07-1876 i Maglebrænde kirke - datter af husmand Niels Hansen Pedersen i Maglebrænde og hustru Ane Margrete Hansen på 22½ år. Kilde: KB-opslag 40, nr. 11. Maglebrænde s. Falster Nørre h. Maribo a. År 1864-1885. KB_633_2_004_K02-18-A. Gift 25-11-1900: Ungkarl, arbejder af Nykøbing Falster, Adolf Hansen på 25 år (f. 03-06-1875 i Thoreby sogn, Musse herred af arbejder Hans Hansen (død) og Bodil Hansdatter i Tjæreby) gifter sig 25-11-1900 i Nykøbing Falster kirke med ugift pige af Nykøbing Falster landsogn, Martine Kirstine Pedersen på 25 år (f. 23-06-1875 i Maglebrænde af arbejder Niels Hansen Pedersen og Ane Margrete Hansen, af Nykøbing. Forlovere: Brudens fader og arbejder Hans Pedersen, Nykøbing F. Kilde: KB-opslag 16, nr. 45. Nykøbing Falster, Falster Sønder h, Maribo a. År 1898-1919. KB_1892_649_3_031_0016a-V.