Correll_Dohlmann

Julie Ludvigne Sørine Hansen1871

Name
Julie Ludvigne Sørine Hansen
Birth January 14, 1871 34 34
Alias
Julie Hansen f. Hansen

Christening August 6, 1871 (Age 6 months)
Birth of a brotherAxel Hjalmar Urban Hansen
December 28, 1873 (Age 2 years)
Christening of a brotherAxel Hjalmar Urban Hansen
July 17, 1874 (Age 3 years)
Birth of a sisterAsta Hermance Hansen
June 26, 1876 (Age 5 years)
Christening of a sisterAsta Hermance Hansen
April 13, 1877 (Age 6 years)
Death of a maternal grandmotherJohanne Crofas
September 25, 1891 (Age 20 years)
MarriageAage Emil Vilhelm HansenView this family
February 7, 1896 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Oda Ludvigine Emilie Hansen
May 24, 1899 (Age 28 years)
Christening of a daughterOda Ludvigine Emilie Hansen
August 6, 1899 (Age 28 years)
Death of a sisterPige Hansen
before 1901 (Age 29 years)

Death of a motherOrbine Kirstine Corell
April 12, 1906 (Age 35 years)
Death of a fatherOle Hansen
August 1, 1913 (Age 42 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 2, 1865Trinitatis kirke, Kbh.
20 months
elder sister
4 years
herself
3 years
younger brother
3 years
younger sister
sister
Family with Aage Emil Vilhelm Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: February 7, 1896Skt. Matthæus kirke, Kbh.
3 years
daughter

Shared note
ID 56-5e2: Julie Ludvigne Sørine Hansen alias Julie Hansen f. Hansen og Julie Ludvigne Sørine Hansen f. Hansen Født: 14-01-1871 på Gl. Mønt 14, Kbh. i Trinitatis sogn og døbt 06-08-1871 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af (ID 56-5e) Orbine Kirstine Corell og arbejdsmand Ole Hansen. Kilde: KB-opslag 232, nr. 10. Trinitatis sogn. År 1867-1872. KB_012_2_027_K08-28-A Gift 07-02-1896: Julie Ludvigne Sørine Hansen på 25 år, boende Matthæusgade 16, Kbh., gifter sig 07-02-1896 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. med ungkarl, former Aage Wilhelm Hansen på 27 år. Kilde: KB-opslag 76, nr. 89. Skt. Matthæus. År 1895-1898. KB_1892_058_3_046_0075a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Nørresøgade 37, sidehus C stue, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9465: (Original FT-opslag 118. FT1880_10129_00580) Ole Hansen, 43, Gift, Fy?? og Husfader, ?? læs: fyrbøder, f. i Rønnevang ID 56-5e: Ortine Kathrine Carel Hansen, 43, Gift, Husmoder, ??mark - alias Orbine Kirstine Corell Hansen, f. i Tornemark >> ID 56-5e2: Lodvina Sanne Hansen, 2, -, Deres Datter, Kjøbenhavn læs: Ludvine Sørine Hansen på 9 år ID 56-5e3: Hasel Salman Urban Hansen, 6, -, Deres Søn, Kjøbenhavn - alias Axel Hjalmar Urban Hansen ID 56-5e4: Asta H?? Hansen, 3, -, Deres Datter, Kjøbenhavn - alias Asta Hermance Hansen Ane Kirstine Jørgensen, 28, Ugift, Syning, Veile FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Vester Kvarter, Oehlenschlægersgade 23, matr. 417 Forhuus 4. Sal, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9161: ID 56-5e: Orbine Kjerstine Korel, 47, Gift, Husmoder, Tornmark Ole Hansen, 48, Gift, Husfader, Fyrbøder, Frederiksberg ID 56-5e1: A?? Olivia Hansen, 17, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> ID 56-5e2: Ludvine Julie Sørine Hansen, 14 , Ugift, Barn, Kjøbenhavn ID 56-5e3: Agsel Jalmar Orban Hansen, 11 , Ugift, Barn, Kjøbenhavn ID 56-5e4: Asta Hermangse Hansen, 8 , Ugift, Barn, Kjøbenhavn FT-1890: Matthæusgade 16, 4. sal, Kbh.: Ole Hansen, 52, f. i Hillerød, Gift, Husfader, Fyrbøder i Kbh. ID 56-5e: Orbine Kirstine Hansen, 53, f. i Tornemark, Gift, Husmoder, arbejdssted: Kbh. >> ID 56-5e2: Lovine Hansen, 18, f. i Kbh. Ugift, deres datter, ID 56-5e3: Axel Hjalmar Urban Hansen, 16, f. i Kbh. Ugift, deres søn ID 56-5e4: Asta Hansen, 13, f. i Kbh.Ugift, deres datter Kilde: FT-1890: Matthæusgade 16, 4. sal, Kbh. FT-opslag 99. FT1890_00013_01583. FT-1901: Matthæusgade 16, 5. sal, Kbh.: Ole Hansen, f. 11-08-1836 i Rønnevang, Hillerød sogn, Gift, Husfader, arbejdsmand, p.t. arbejdsløs. Tilflyttet stedet i 1865 fra Oehlenschlægersgade. Gift i 1865. 4 levende børn og 1 barn død i ægteskabet ID 56-5e: Orbine Kirstine Hansen, f. 05-03-1836 i Tornemark, Fyrendal sogn, Gift, Husmoder. Tilflyttet stedet i 1865 fra Oehlenschlægersgade. Gift i 1865. 4 levende børn og 1 barn død i ægteskabet. ID 56-e3: Axel Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh. Ugift, deres søn Emil Hansen, f. 27-12-1866 i Kbh. ugift, logerende, tilflyttet i 1892 fra Nilstrup Kilde: FT-1901: Matthæusgade 16, 5. sal, Kbh. FT-opslag 107. FT1901_0019_00180. Bopæl meldt i Kbh. >> ugift syerske Julie Sørine Hansen, f. 14-01-1871 i Kbh.: 26-02-1894: fra Matthæusgade 14, 3. sal til Borgergade 8, 2. sal hos farver Larsen 01-11-1896: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2045, rulle 0032, station 3 Bopæl meldt i Kbh.: for former Aage Emil Vilhelm Hansen, f. 14-01-1869 i Kbh. >> g.m. Julie Ludvigne Sørine Hansen, f. 14-01-1871 i Kbh. og datteren Oda, f. 24-05-1899 i Kbh.: 01-05-1896: Revalsgade 12, 2. sal til Saxogade 87 01-11-1898: Nørrefarimagsgade 48, 2. sal 01-05-1901: Valdemarsgade 85, 4. sal 01-11-1904: Oehlenschlægersgade 35, 5. sal 01-05-1907: Oehlenschlægersgade 43, 5. sal 01-05-1909: ditto Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3706, rulle 0013, station 5 (Vesterbro) FT-1911: Oehlenschlægersgade 43, 5. sal, Kbh. Aage Wilhelm Hansen, f. 14-01-1869 i Kbh., gift, husfar, former hos Burmeister & Wain >> ID 56-5e2: Julie Hansen, f. 14-01-1871 i Kbh. gift, husmor ID 56-5e2a: Oda Hansen, f. 24-05-1899 i Kbh., ugift, datter Ole Hansen, f. 11-08-1836 i Hillerød, enkemand Kilde: FT-1911: Oehlenschlægersgade 43, 5. sal, Kbh. FT-opslag 103. FT1911_0037_01015 FT-1916: Oehlenschlægersgade 43, 5. sal, Kbh. Aage Wilhelm Hansen, f. 14-01-1869 i Kbh., gift, husfar, maskinarbejdsmand hos Burmeister & Wain >> ID 56-5e2: Julie Hansen, f. 14-01-1871 i Kbh. gift, husmor ID 56-5e2a: Oda Hansen, f. 24-05-1899 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-1916: Oehlenschlægersgade 43, 5. sal, Kbh. FT-opslag 225. FT1916_08056_01472.