Correll_Dohlmann

Bodil Marie Olsson1883

Name
Bodil Marie Olsson
Birth August 18, 1883
Alias
Bodil Marie Hansen f. Olsson

EngagementAxel Hjalmar Urban HansenView this family
October 20, 1907 (Age 24 years)
MarriageAxel Hjalmar Urban HansenView this family
1918 (Age 34 years)

Death

Family with Axel Hjalmar Urban Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: 1918

Shared note
Bodil Marie Olsson alias Bodil Marie Hansen f. Olsson og Marie Hansen Født: 18-08-1883 i Skt. Stefans sogn, Kbh. - datter af arbejdsmand Anders Olsson. Søn født uden for ægteskab - ukendt far: Karl Elisius Rasmussen Født: 11-05-1905 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 17-05-1905 samme sted - søn af ugift, fødende No. 507, på 21 år. Kilde: KB-opslag 185,, nr. 401. side 184. Barn nr. 505. Mor nr. 507. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1904-1905. KB_1892_075_3_040_0184a-FM Konfirmeret 05-10-1919: Karl Elisius Rasmussen, (f. 11-05-1905 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 17-05-1905 samme sted, søn af ugift Bodil Marie Olsson, boende Absalonsgade 33 A, 4. sal, Kbh.) bliver konfirmeret 05-10-1919 i Eliaskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 94, nr. 7. Elias sogn. År 1908-1920. KB_1892_050_3_003_0093a-CD Lysning: 20-10-1907 i Skt. Andreas kirke, Kbh.: Ungkarl, søfyrbøder Axel Hjalmar Urban Hansen, boende Oehlenschlægersgade 8, 5. sal, A (f. 28-12-1873 i Trinitatis sogn, Kbh., søn af fyrbøder Ole Hansen og (ID 56-5e) hustru Orbine Kirstine Corell, Oehlenschlægersgade 43, 5. sal. Kbh.) og pigen Bodil Marie Olsson, Nørre Farimagsgade 80, st. o.g. (f. 18-08-1883 i Skt. Stefans sogn, Kbh., datter af arbejdsmand Anders Olsson, boende i Horsens). Note: Der er ikke anført en vielsesdato. Kilde: KB-opslag 236, nr. 201, side 233. Skt. Andreas, År 1902-1908. KB_1892_009_3_009_0233a-V. Gift 1918: Antagelig borgerligt ægteforenede, da de ikke er at finde i sognene Skt. Matthæus, Elias, Apostel, Gethsemane. Kilde: FT-1930 Folketællinger og bosteder: FT-1906: Nørre Farimagsgade 80, Kbh. Jens Peter Petersen, f. 18-06-1858 i Kbh., gift, husfader, murersvend Karen Marie, f. 20-01-1861 i Sallerup, gift, husmoder, hustru >> Bodil Marie, f. 18-08-1883 i Kbh., ugift, barn, tydende, men ligger hjemme Kilde: FT-opslag 259. FT1906_0030_01687 Bodil Marie Olsen, rengøringsassistent, f. 18-08-1883 i København, bopæl meldt i København: 01-05-1909: Absalonsgade 33, 4. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3828, rulle 0036, station 5 (Vesterbro) FT-1911: Absalonsgade 33 A, 4. sal, Kbh.: >> Bodil Marie Olsen, f. 18-08-1883 i Kbh., ugift, husmor Carl Rasmussen, f. 11-05-1905 i Kbh., ugift, barn - alias Carl Elisius Rasmussen - (i 1920 er han tjener og bor samme sted) ID 56-5e3: Axel Urban Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh., ugift, logerende, søfyrbøder. Kilde: FT-opslag 86. FT1911_0001_01352 FT-1916: Absalonsgade 33 A, 4. sal, Kbh.: >> Bodil Marie Olsen, f. 18-08-1883 i Kbh., ugift, husmor Carl Elisius Rasmussen, f. 11-05-1905 i Kbh., ugift, barn (i 1920 er han tjener og bor samme sted) ID 56-5e3: Axel Urban Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh., ugift, logerende, søfyrbøder hos DFDS - NB! Hans navn er overstreget. Kilde: FT-opslag 223.FT1916_08001_00901 FT-1921: Absalonsgade 33 A, 4. sal, Kbh.: ID 56-5e3: Axel Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh., gift,husfar, søfyrbøder på S/S Aalborghus hos DFDS >> Marie Hansen, f. 18-08-1883 i Kbh., gift, husmor, hustru - alias Bodil Marie Hansen f. Olsen Carl Rasmussen, f. 11-05-1905 i Kbh., ugift, barn - alias Carl Elisius Rasmussen, søn, picolo i Restaurant Brønnum Erik Rasmussen, f. 22-12-1914 i Kbh., ugift, slægtning Kilde: FT-opslag 92. FT1921_00001_01281 FT-1925 - 5. nov.: Absalonsgade 33 A, 4. sal, Kbh.: ID 56-5e3: Aksel Hjalmar Urban Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh., gift,husfar, søfyrbøder på S/S Aalborghus hos DFDS - gift 1918 >> Bodil Marie Hansen (f. Olsen), f. 18-08-1883 i Kbh., gift, husmor, hustru, rengøring Karl Elicius Rasmussen, f. 11-05-1905 i Kbh., ugift, barn - alias Carl Elisius Rasmussen, søn, buffist Erik Oliver Rasmussen, f. 22-12-1914 i Kbh., ugift, plejebarn Kilde: FT-opslag 543. FT1925_0269_01522 FT-1930 - 5. nov.: Absalonsgade 33 A, 4. sal, Baghuset, Kbh.: ID 56-5e3: Aksel Hjalmar Urban Hansen, f. 28-12-1873 i Kbh., gift,husfar, søfyrbøder på S/S Aalborghus hos DFDS >> Bodil Marie Hansen (f. Olsen), f. 18-08-1883 i Kbh., gift, husmor, hustru Carl Elicius Rasmussen, f. 11-05-1905 i Kbh., ugift, barn, søn, buffist hos Sønderbro Teater Erik Oliver Rasmussen, f. 22-12-1914 i Kbh., ugift, plejebarn, lærling hos Brørup, Gl. Kongevej Kilde: FT-opslag 467. FT1930_00002_00340